31.05.2021 10:00 0 NW

Śladami Wendy zwiedzali gdyński port

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W sobotę (29 maja) odbyła się unikalna, autobusowa wycieczka po niedostępnych na co dzień terenach Portu Gdynia. Wyruszyli na nią między innymi zwycięzcy konkursu „Śladami Wendy”.

Rok 2021 został ustanowiony rokiem inż. Tadeusza Wendy – wizjonera i projektanta portu, który jest ikoną Gdyni. Jest to więc doskonały czas do szerzenia wiedzy o wybitnym inżynierze i jego dokonaniach.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Z tej okazji port postanowił wspólnie z miastem Gdynia zorganizować konkurs sprawdzający wiedzę o T. Wendzie, początki budowy portu i powstania miasta. Zadanie polegało na udzieleniu poprawnych odpowiedzi na 14 pytań. Jak mówią uczestnicy wycieczki - było warto.

Bardzo lubimy to miasto. W okolicy mieszkamy od urodzenia. Wzięcie udziału w konkursie to była świetna okazja, bo dzięki temu mamy możliwość zobaczenia portu od środka. Z małej wioski rybackiej powstało tu piękne i nowoczesne miasto. Myślę, że jest tu co zwiedzać i podziwiać – mówi Jerzy z Rumi.

Konkurs, w którym można było wziąć udział na naszym portalu cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Stu letnia rocznica budowy portu na brzegu niewielkiej rybackiej wioski była okazją do odsłonięcia tablicy pamiątkowej na cokole krzyża Rybackiego im. inż. Tadeusza Wendy. Wydarzenie odbyło się w piątkowe (28 maja) popołudnie i odprawiona została także uroczysta msza św.

Jak myślę o tempie w jakim wybudowano port i miasto nie wiem czy we współczesnej Polsce to byłoby możliwe. Niezwykła determinacja, umiejętności i wola państwa, by ten odzyskany dostęp do morza zagospodarować. Jestem dumny z tego, że mieszkam w tak niezwykłym mieście. Wielki port, nowoczesne miasto i wysoka jakość życia wynikają z tego, że ten gen przedsiębiorczości i nowoczesności, który rozpoczął swoje funkcjonowanie tutaj 100 lat temu funkcjonuje do dziś i ma się świetnie – mówił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Krzyż postawiono z inicjatywy inż. Tadeusza Wendy u nasady drewnianego molo. W miarę rozbudowy portu krzyż został przeniesiony, a w pierwszych dniach okupacji zniszczyli go Niemcy. Nowy wykonali po wojnie rybacy i postawili na starym miejscu, gdzie stoi do dziś.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24