12.04.2021 12:30 2 PM/TTM

Pomaga w wykryciu raka - wejherowski szpital otrzymał dotację na zakup gastroskopu

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Rak przełyku czy żołądka jest bardzo agresywny i tylko wczesne wykrycie daje szanse pacjentowi na wyzdrowienie - gastroskop to sprzęt, który pozwala na szybką diagnostykę. Środki na jego zakup przekazało wejherowskiemu szpitalowi starostwo.

Powiat wejherowski przekazał dotację w wysokości 50 tys. złotych dla Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup gastroskopu do pracowni endoskopowej.

Zależy nam na zdrowiu naszych mieszkańców, dlatego staramy się w miarę naszych możliwości pomagać wejherowskiemu szpitalowi. Sprzęt jest bardzo ważny, bo skróci przede wszystkim oczekiwanie pacjentów na specjalistyczne leczenie – zaznacza Gabriela Lisius, starosta wejherowski w rozmowie dla Twojej Telewizji Morskiej.

Gastroskop to urządzenie, które służy do badania endoskopowego. Sprzęt wprowadza się bez interwencji chirurgicznej przez przełyk do żołądka, można dojść także do dwunastnicy. W ten sposób ocenia się zmiany, jakie wytworzyły się w tych miejscach.

Ważna jest wczesna diagnostyka w tym zakresie. Raki przełyku są bardzo niebezpieczne i bardzo agresywne, dlatego tylko wczesne rozpoznanie i interwencja, dzięki temu sprzętowi, dają szanse pacjentowi – tłumaczy Andrzej Zieleniewski, wiceprezes Szpitali Pomorskich Sp. z o.o.

Koszt gastroskopu to około 100 tys. złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24