08.03.2021 17:03 34 NW

Wejherowski dworzec doczeka się remontu

Fot. Nadmorski24.pl/archiwum

Mieszkańcy Wejherowa, jak i turyści od lat z niecierpliwością wyczekują remontu wejherowskiego dworca. O tym, że do przebudowy obiektu jest coraz bliżej pisaliśmy kilka razy i… zawsze kończyło się tak samo – nic się nie zmieniało. Prace inwestycyjne, choć ciężko w to uwierzyć, mają jednak ruszyć jeszcze w tym roku.

Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Wejherowie. Zabytkowy, pochodzący z 1903 roku budynek dworca wymaga remontu od bardzo dawna. Powinien być wizytówką miasta, a póki co jest jednym z najbardziej zaniedbanych obiektów dworcowych na Pomorzu.

Drobny remont budynek przeszedł pod koniec 2014 roku, ale obejmował on jedynie wnętrze. Generalny remont miał ruszyć w połowie 2017 roku, ale jak się wszyscy domyślają – tak się nie stało. Skończyło się na liftingu peronów.

Teraz temat wejherowskiego dworca „wrócił na tapet”. Za rewitalizacją stoi spółka PKP, a prace realizowane będą przy współpracy z miastem i samorządem powiatu wejherowskiego.

Odbywają się ostatnie uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Cieszy nas to, że PKP przygotowuje się już do realizacji tej inwestycji. Wiele osób powie, że wreszcie czy dopiero, ale wydaje mi się, że powinniśmy się cieszyć z tego, że remont wykonany będzie z budżetu państwa – mówi Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski.

Budynek odzyska dawny blask i wpisze się w przestrzeń miasta. Będzie także dużo bardziej funkcjonalny i łatwo dostępny. Na pierwszym piętrze dworca ma się znaleźć miejsce dla Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie. Zakres inwestycji zakłada zmianę układu pomieszczeń wewnątrz budynku tak, aby odpowiadał obecnym potrzebom podróżnych. Zmienić ma się kształt i wielkość pomieszczeń, a w zachodnim skrzydle wydzielony zostanie hol, po którego obu stronach pojawią się kasy biletowe.

Termin rozpoczęcia modernizacji dworca planowany jest na trzeci kwartał bieżącego roku. Prace powinny potrwać około 15 miesięcy i rozpoczną się od budowy dworca tymczasowego, w którym w czasie trwania robót będzie prowadzona obsługa pasażerska. Poszerzenie przejść wpłynie na poprawę komunikacji. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmieni się także teren przed dworcem - pojawi się wiata rowerowa i miejsca parkingowe - informuje Aleksandra Grzelak, biuro prasowe PKP SA.

Całkowity koszt modernizacji będzie znany dopiero po wyłonieniu wykonawcy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24