22.02.2021 18:50 26 WH/TTM

Ekofabryka w Wejherowie ma powstać jeszcze w tym roku

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Nowa inwestycja Zakładu Usług Komunalnych – trwa budowa Ekofabryki w Wejherowie. Ma to być wzorcowy system gospodarki odpadami, gdzie będą różnego rodzaju myjnie, warsztaty i miejsce składowania oraz przeładunku odpadów. Pojawi się także możliwość upcyklingu i recyklingu.

Przypomnijmy, że w 2017 roku doszło do pożaru na ul. Tartacznej. Częściowo zawalił się dach w budynku tartaku. Obiekt miał ponad sto lat. To właśnie w tej lokalizacji powstaje wejherowska Ekofabryka.

To budowa wzorcowego systemu gospodarki odpadami dla Wejherowa, która polega na modernizacji i odzyskaniu wartości użytkowej dawnej fabryki drzewnej. Budynek będzie przygotowany do edukacji - upcyklingu, recyklingu i przede wszystkim wszystkim działań towarzyszących – wyjaśnia Roman Czerwiński, prezes zarządu ZUK w Wejherowie.

Powstaną także hale, myjnie, warsztaty, miejsca składowania i przeładunku oraz wiaty. Ważnym miejscem będzie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Projekt Ekofabryki realizowany jest także na terenie śródmieścia Wejherowa, gdzie powstało osiem kompletów gniazd podziemnych. Dzięki temu mieszkańcy używając kart czipowych będą mogli wchodzić do śmietników. Przedsięwzięcie ma nie ingerować w środowisko. Wszystko ma być gotowe jeszcze w 2021 roku.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Cała inwestycje będzie kosztować około 27 milionów złotych. Otrzymano dofinansowanie w wysokości połowy kosztów przedsięwzięcia.

Będzie tu składownia dla rzeczy, których ludzie już nie potrzebują, a nie chce tego wyrzucić. Nie wszystko jest odpadem. My to naprawimy lub przerobimy. Będziemy przewracać je do użytkowania. Ludzie teraz nam dostarczają książki czy instrumenty – dodaje Czerwiński.

Nowe miejsce ma promować także upcykling i recykling.

Tu będzie miejsce, gdzie będzie można rozwijać swoje zainteresowania. Widzimy, co się dzieje w Szwecji i Norwegii, gdzie jest zaangażowanie społeczne w akcję zero waste. Ludzie wykorzystują wszystko – odzież czy meble – zwraca uwagę prezes.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24