23.11.2020 19:00 0 NW/gdańsk.pl

Centrum informatyczne STOS przy Politechnice Gdańskiej kosztować będzie 156 milionów

Źródło:gdańsk.pl

Za 156 milionów zostanie wybudowane Centrum Kompetencji STOS. Będzie to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europ. W obiekcie znajdzie się m.in. Jeden z najszybszych superkomuterów w Polsce. Inwestycja zakończyć ma się w pierwszej połowie 2022 roku.

Centrum Kompetencji STOS to flagowy projekt Politechniki Gdańskiej. Jednocześnie jest to też jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych prowadzonych obecnie w Trójmieście. STOS wybudowany zostanie na terenie kampusu uczelni przy ulicy Traugutta, w sąsiedztwie budynku Zarządzania i Ekonomii PG.

Centrum Kompetencji STOS będzie nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG i jednym z najbardziej innowacyjnych centrów informatycznych nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Źródło:gdańsk.pl

Jak czytamy na gdańsk.pl, centrum jest odpowiedzią na potrzeby rynku w zakresie usług badawczo-rozwojowych B+R, które wymagają obliczeń, transferu i przetwarzania oraz archiwizacji ogromnych zbiorów danych.

Będzie to możliwe dzięki superkomputerowi, który w przyszłości znajdzie się w centrum. Obrazowo mówiąc: to, co „domowemu” komputerowi PC zajęłoby kilka miesięcy, superkomputer w STOS-ie wykona raptem w kilka godzin – zapowiada rektor.

Źródło:gdańsk.pl

Powstać ma inteligentny obiekt, który wyposażony będzie w najnowszej generacji infrastrukturę sieciową i techniczną. Pozwoli to wykonywać skomplikowane symulacje i przetwarzać i archiwizować ogromne zbory danych.

„Bunkier” – to będzie serce centrum. Serwerownia będzie spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych. Ma być zabezpieczona w taki sposób, by zgromadzonym w niej danym nie zagrażały ogień, woda, ani pole magnetyczne.

Centrum stworzy warunki do realizacji innowacyjnych projektów badawczych dla społeczności akademickiej na Pomorzu, a także wspomoże firmy i otoczenie społeczno-gospodarcze przy realizacji dużych przedsięwzięć biznesowych. Będzie także wykorzystywane w badaniach naukowych z zakresu m.in. fizyki, chemii, astronomii, biotechnologii, czy medycyny, a także do badań wdrożeniowych służących komercjalizacji nauki – mówi prof. Henryk Krawczyk, inicjator powstania CK STOS i kierownik projektu.

Podstawa budynku z serwerownią została schowana pod ziemią, a jej ceglana ściana wyłoni się fragmentarycznie od strony ulicy Traugutta - opowiada architekt Zbigniew Reszka, prezes Arch-Deco. – Osadzono na niej dwie bryły pokryte blachą tytanowo-cynkową: pierwsza z nich będzie w kolorze antracytu, a druga w kolorze srebrnym.

Źródło:gdańsk.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24