16.11.2020 14:45 0 NW/mat.pras.

Gdyński Experyment zaprasza na konferencję naukową ScienceCom2020

Źródło: Centrum Nauki Experyment

Centrum Nauki Experyment organizuje Studencką Konferencję Naukową ScienceCom 2020. W wydarzeniu uczestniczyć będą zaproszeni eksperci, ale swoje zdanie wygłoszą również studenci podczas panelu dyskusyjnego. Podczas wirtualnego spotkania mówić będzie się o komunikacji naukowej oraz o tym, jak stawiać pierwsze kroki w świecie nauki.

ScienceCom 2020 otworzy wystąpienie dr Wojciecha Glaca, laureata ogólnopolskiego konkursu Popularyzator Nauki 2019 w kategorii Naukowiec.

„Popularyzacja nauki to stan umysłu” – „Mamy wojnę! Ostatnie bastiony ludzkości bronią się przed atakami teorii spiskowych, fake newsów i manipulacji pseudonaukowych. Ofiar przybywa w zastraszającym tempie. Nauka posiada ogromną siłę rażenia, ale jej broń jest trudna w użyciu i wymaga dużego wysiłku, stąd ma kłopot z rekrutowaniem swoich żołnierzy. Jedyną nadzieją, by nakłonić ludzi do przejścia na jasną stronę mocy jest popularyzacja nauki. Popularyzacja nauki to coś więcej niż broń – to stan umysłu - opisuje swój wykład Wojciech Glaca.

W wirtualnym spotkaniu naukowym głos zabiorą także studenci. W trakcie dwóch sesji uczestnicy zostaną połączeni w moderowane panele, podczas których przedstawią i omówią wyniki swoich badań. Przedyskutują także główne założenia z pozostałymi uczestnikami.

Zwieńczeniem konferencji będzie panel ekspercki. Poruszone zostaną m.in. takie kwestie, jak to czy w dzisiejszych czasach naukowiec to geniusz zamknięty w swoim laboratorium, czekający na nagłe olśnienie oraz czy nauka to ekskluzywna dyscyplina dostępna tylko dla wybranych.

Współczesna nauka jest złożonym procesem, w którym biorą udział nie pojedynczy ludzie, ale całe zespoły badawcze i to z wielu dyscyplin. Przestrzeń dla nauki to otwarty system, w którym naukowcy swobodnie komunikują badania z wielu dziedzin, szukają wspólnych mianowników i rozwiązań, korzystają wzajemnie w doświadczeń i narzędzi. Do tego powinni wiedzieć, jak komunikować się ze społeczeństwem, dydaktykami, biznesem oraz decydentami – mówi Jakub Łasek, specjalista ds. PR i Marketingu w Centrum Nauki Experyment.

O tym, jak robić to we właściwy sposób opowiedzą: Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy Politechniki gdańskiej, Natalia Osica, założycielka i Ceo ProScience zajmująca się wizerunkiem nauki i naukowców, Łukasz Sakowski, popularyzator nauki i biolog oraz Anna Wyrwas farmaceutka i popularyzatorka nauki.

Wydarzenie transmitowane będzie w mediach społecznościowych Centrum Nauki Experyment.

Program konferencji ScienceCom:

10:00 – 10:15 – Otwarcie konferencji:

– Alicja Harackiewicz – Dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

– Łukasz Wyszyński – Prezes Zarządu Fundacji PSC

10:15 – 11:00 – Wykład otwierający – dr Wojciech Glac – Uniwersytet Gdański, „Popularyzacja nauki to stan umysłu”

11:00 – 11:15 – Przerwa

11:15 – 12:15 – I tura paneli dyskusyjnych, prowadzący: Łukasz Wyszyński – Fundacja PSC – Anna Boruszewska – Politechnika Gdańska, „Żele radiochromiczne przyszłością dozymetrii radioterapeutycznej”

– Kamil Bargieł – Uniwersytet Morski w Gdyni, „Modelowanie charakterystyk tranzystorów JFET z węglika krzemu z uwzględnieniem samonagrzewania”

– Marta Marszewska – Politechnika Gdańska, „BNCT, jako innowacyjna metoda walki z nowotworem”

12:15 – 13:30 – II tura paneli dyskusyjnych, prowadzący: Paweł Kusiak – Fundacja PSC – Marcin Dobrowolski – Akademia Marynarki Wojennej, „Pozorne i realne alternatywy dla neoliberalnej globalizacji”

– Jakub Rösler – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, „Turcja – w procesie ewolucji od mocarstwa regionalnego do wielkiego mocarstwa”

– mgr Natalia Potera – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, „Od kemalizmu do erdoganizmu – laicko-świecki model nowoczesnej Turcji”

– mgr Kamila Rezmer-Płotka – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, „Ograniczanie praw człowieka podczas kryzysu uchodźczego w

Grecji (2015-2019)”

13:30 – 14:30 – Przerwa

14:30 – 16:00 – II tura paneli dyskusyjnych, prowadzący: dr Iwona Jakimowicz-Pisarska – Akademia Marynarki Wojennej

– Julia Orłowska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, „Jedna z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych świata wedle ONZ, czyli prześladowania Rohingów w Birmie. Tło konfliktu i perspektywy na przyszłość”

– Sebastian Przybył – Uniwersytet Jagielloński, „Polityka obozu Zjednoczonej Prawicy w sprawie niemieckich odszkodowań wojennych”

– Julia Lidzbarska – Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, „Pozyskiwanie zasobów z kosmosu – szansa czy konieczność?”

– Oliwier Taraszkiewicz – Uniwersytet Gdański, „Współczesne znaczenie wina na arenie międzynarodowej”

– Marta Klik – Akademia Marynarki Wojennej, „Polityka Unii Europejskiej wobec terroryzmu”

16:00 – 17:00 – Panel ekspercki „Popularyzacja nauki”, prowadzący: Marta Trzeciak – Centrum Nauki EXPERYMENT

– Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej

– Natalia Osica – założycielka i CEO ProScience, zajmująca się wizerunkiem nauki i naukowców,

– Łukasz Sakowski – popularyzator nauki, biolog prowadzący popularnego bloga To Tylko Teoria,

– Anna Wyrwas – popularyzatorka nauki, farmaceutka prowadząca profil Będąc Młodym Farmaceutą.

17:00 – 17:15 – Zamknięcie konferencji


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...