14.07.2020 18:10 1 raz/pomorskie.eu

Seniorzy z Nordy otrzymają bezpłatne szczepionki

fot. pomorskie.eu

W związku z pandemią koronawirusa więcej seniorów z Pomorza skorzysta z bezpłatnych szczepionek przeciwko pneumokokom. Z programu skorzystają m.in. osoby starsze z Kaszub Północnych.

Jak podaje pomorski urząd marszałkowski, seniorzy z regionu już po raz trzeci otrzymają bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom. Zostanie zaszczepionych ponad 2,3 tysięcy osób z Pomorza. Samorząd województwa przekaże na ten cel 388 tysięcy złotych. Natomiast powiaty, w tym wejherowski i pucki, dofinansowują program w wysokości 50 procent. Pieniądze będą wydane m.in. na szczepienia, edukację pacjentów oraz promocję programu.

Jak podkreślają przedstawiciele pomorskiego samorządu, szczepienia są jednymi z najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, które ratują życie i chronią przed powikłaniami związanymi z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Szczepionki działają szybko, mają szeroki wpływ na odporność osób szczepionych i społeczności.

Warto podkreślić przy okazji wagę szczepień. Ich głównym celem jest profilaktyka chorób wywołanych przez pneumokoki, takich jak: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie zatok, czy też sepsa – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego.

W 2019 roku przeciwko pneumokokom zaszczepiło się w ramach tego programu ponad 2150 seniorów. W 2020 roku będzie to, według szacunków, ponad 2,3 tysiąca osób.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24