12.07.2020 17:20 0 raz/TTM

Historia polskiego lotnictwa morskiego zaczęła się 100 lat temu w Pucku

fot. Róża Perszon

Już od stu lat nad wodami Bałtyku można podziwiać maszyny z biało-czerwoną szachownicą –znakiem polskich sił powietrznych. W Pucku, tam, gdzie historia polskiego lotnictwa morskiego się rozpoczęła, świętowano stulecie powstania Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

W Pucku świętowano 100-lecie Polskiego Lotnictwa Morskiego. Na dogodne warunki w Pucku oraz okolicy do organizacji tu bazy hydroplanów zwrócili uwagę w latach 1911/1912 żołnierze Cesarstwa Niemieckiego. Gdy Puck znalazł się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej, w lipcu 1920 roku - w Pucku właśnie - zorganizowano bazę Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Tak rozpoczęła się historia polskich skrzydeł z biało-czerwoną szachownicą nad wodami Bałtyku.

W weekend 11-12 lipca, okazji powstania MDLot, na Zatoce Puckiej pojawiła się replika hydroplanu Lublin R.XIII.

To rekonstrukcja samolotu, która co roku, już od paru lat, gości w Pucku - powiedział Ireneusz Makowski ze Stowarzyszenia Historycznego MDLot w Pucku. - W tym roku niestety samolot jest osamotniony, nie zorganizowano rekonstrukcji historycznej z powodu pandemii koronawirusa.

W weekend 11 i 12 lipca na Zielonej Plaży w Pucku promowano także album "Zaczęło się w Pucku - lotnictwo morskie 1920-2020". Zaplanowano spotkanie z autorami albumu i możliwość uzyskania pamiątkowego autografu.

fot. Róża Perszon fot. Róża Perszon fot. Róża Perszon fot. Róża Perszon fot. Róża Perszon fot. Róża Perszon fot. Róża Perszon fot. Róża Perszon fot. Róża Perszon fot. Róża Perszon

Turystyka u nas w dużej mierze jest oparta o historię – przyznała Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka. – Warto przypomnieć, że Puck jest najstarszym miastem Kaszub Północnych. Dlatego naszym, samorządu zadaniem jest, by dbać o tę historię, aby rozpowszechniać informacje na jej temat i wspierać osoby i organizacje, które razem z nami próbują krzewić historię i o niej w ciekawy sposób opowiadać.

Jak przyznała gospodyni Pucka, z powodu zagrożenia koronawirusem nie udało się przeprowadzić w lipcu planowanego „małego airshow”, połączonego z rekonstrukcją historyczną. Jak jednak podkreśliła Pruchniewska, termin wydarzenia przeniesiono na 1 września.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24