22.08.2011 09:07 0

Kolejna dotacja unijna dla OPEC Gdynia

OPEC Gdynia ponownie wygrywa wyścig o środki unijne na modernizację systemów ciepłowniczych na terenie Gdyni i Rumi.

Zespół ds. oceny projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 9.2. Efektywna dystrybucja energii ocenił pozytywnie projekt „Termomodernizacja sieci ciepłowniczych na terenie miast Gdynia i Rumia”, złożonego przez OPEC Gdynia do konkursu w ubiegłym roku. Decyzja Zespołu uzyskała akceptację Pełnomocnika Zarządu NFOŚiGW ds. wdrożeń POIiŚ oraz Ministerstwa Gospodarki. Umowa o dofinansowanie zostanie podpisana 22 sierpnia 2011r w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie.

OPEC również w poprzednich latach skutecznie pozyskiwał środki zewnętrzne. W latach 1992-2001, w ramach współpracy z fundacją EkoFundusz i GEF oraz przy wykorzystaniu kredytu Banku Światowego przedsiębiorstwo przeprowadziło modernizację infrastruktury ciepłowniczej na terenie wszystkich miast, które obejmuje swoim zasięgiem (Gdyni, Sopotu, Rumi i Wejherowa).

Zasadniczym celem i oczekiwanym rezultatem obecnego Projektu jest poprawa efektywności energetycznej systemu obsługiwanego przez OPEC poprzez dalsze ograniczenie strat na dystrybucji ciepła na sieciach Gdynia-Rumia, za pośrednictwem których przysyła się ok. 86 % ciepła dystrybuowanego do odbiorców OPEC. Bezpośrednią korzyścią dla użytkowników sieci wynikającą z realizacji Projektu będzie zminimalizowanie awarii i związanych z tym przerw w dostawach energii cieplnej.

Realizacja  pełnego  zakresu  rzeczowego  projektu oraz  osiągnięcie  zakładanego  rezultatu w postaci ograniczenia  strat  ciepła na przesyle wymaga poniesienia nakładów na poziomie 57,3 mln. Kwota dotacji unijnej wynosi 33,6 mln. 

Projekt dotyczy modernizacji ok. 28,3 km sieci podziemnych i napowietrznych działających w systemie ciepłowniczym obsługującym miasta Gdynia i Rumia. W efekcie przeprowadzonego procesu decyzyjnego, w trakcie którego wzięto pod uwagę m.in. wiek i awaryjność sieci do zakresu Projektu wybrano sieci o łącznej długości ok. 28 298 m, w tym:

  • 6 271 m sieci podziemnych wysokoparametrowych,
  • 4 867 m sieci niskoparametrowych,
  • 16 664 m sieci napowietrznych wysokoparametrowych,
  • 496 m sieci na 16 bramownicach.

W ocenie wytypowanych odcinków sieci zwrócono uwagę na stan techniczny zarówno rury, jak i izolacji. Stwierdzono, że w przypadku sieci podziemnych konieczna jest wymiana całej sieci (rury i izolacji), a w przypadku sieci napowietrznych, dla osiągnięcia zakładanego efektu zmniejszenia strat ciepła wystarczająca jest wymiana samej izolacji (rury są w dobrym stanie, a izolacja jest bardzo zniszczona w wyniku działania czynników atmosferycznych oraz na skutek aktów wandalizmu). Modernizacja sieci niskoparametrowych polegać będzie na wymianie sieci. Preizolowana sieć ciepłownicza ułożona zostanie w istniejących kanałach ciepłowniczych, po uprzednim zdemontowaniu przewodów starej sieci cieplnej.

Projekt w szerszym aspekcie przyczyni się do poprawy stanu powietrza, poprawy komfortu życia mieszkańców i turystów (lepsza jakość powietrza i gleby, ograniczenie przerw w dostawach ciepła). Poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej, bardziej racjonalne wykorzystanie energii i zasobów węgla kamiennego umożliwi również realizację nowych podłączeń.

Po zdobyciu środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007- 2013 na budowę kogeneracji w Wejherowie jest to kolejny sukces Spółki OPEC i jej pracowników.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...