07.07.2020 15:05 37 raz

Fetor uprzykrza wypoczynek turystom na Nordzie

Archiwum, fot. Marek Trybański/TTM

Nie tylko mieszkańcy, ale i wczasowicze, którzy na wakacje udali się w okolice Karwieńskiego Błota Drugiego w gminie Krokowa, narzekają na brzydki zapach, którzy nie sprzyja wypoczynkowi. Pochodzi on z okolicznych pól. Jak jednak podkreślają miejscowi włodarze, rolnicy nawożą tereny zgodnie z przepisami.

Mieszkańcy i turyści wypoczywający na terenie gminy Krokowa skarżą się na fetor, który jest wyczuwalny w powietrzu. Z kłopotem zgłosili się do redakcji naszego portalu.

Pochodzi on z gospodarstwa rolnego – powiedział nam interweniujący w redakcji portalu Nadmorski24.pl Czytelnik. – Smród jest nie do opisania i nie do wytrzymania. Turyści narzekają, przyjechali nad nasze piękne morze dla świeżego powietrza, a tu taka niespodzianka.

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie gminy w Krokowej, właściciele gospodarstwa zajmującego się hodowlą od kilkudziesięciu lat zapewniają, że gnojówka jest wywożona na pola zgodnie z przepisami.

W zeszłym roku mieli też kontrolę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która potwierdziła, że wywóz gnojowicy jest zgodny z prawem i normami, w dopuszczalnych ilościach, oraz w odpowiednim czasie. Stosowne dokumenty z kontroli dostarczyli do urzędu gminy, chociaż nie mieli takiego obowiązku – podkreślił Adam Śliwicki, wójt gminy Krokowa. - Ubolewamy nad faktem, że przez kilka dni mieszkańcy i turyści muszą być przygotowani na nieprzyjemny zapach, rozmawialiśmy z właścicielami gospodarstwa aby ograniczyli prace związane z wywozem gnojowicy do minimum w okresie sezonu. Życie na wsi rządzi się swoimi prawami. Wiadomo, że czasem trzeba być przygotowanym na nie zawsze przyjemne dla nosa zapachy – dodał włodarz.

I dodał, że wedle zapisów rozporządzenia ministra rolnictwa, „nawozy naturalne i organiczne w postaci stałej lub płynnej stosuje się w okresie od 1 marca do 30 listopada (z wyjątkiem nawozów stosowanych pod osłonami). (…) Gnojowicę na gruntach rolnych należy stosować co najmniej 10 m od brzegu jezior i zbiorników wodnych o powierzchni powyżej 50 ha; cieków wodnych; rowów z wyłączeniem rowów o szerokości do 5 m oraz kanałów. Zabrania się stosowania nawozów na glebach zalanych wodą przykrytych śniegiem, zamarzniętych do głębokości 30 cm oraz podczas opadów deszczu”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24