06.04.2020 21:25 0 NW/Gdańsk.pl

European Jamboree 2020 przesunięty na przyszły rok

Źródło:Gdańsk.pl

European Jamboree 2020, czyli europejski zlot skautów odbędzie się rok później. Przyczyną jest ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia pandemia COVID-19. Międzynarodowe wydarzenie edukacyjne miało w tym roku zgromadzić na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku ponad 21 tysięcy uczestników z 79 krajów.

Związek Harcerstwa Polskiego, Światowa Organizacja Ruchu Skautowego (WOSM) oraz Światowa Organizacja Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) w porozumieniu z Gdańskiem zdecydowali, że European Jamboree należy przełożyć na przyszły rok. Impreza odbędzie się w dniach 2-13 sierpnia 2021 roku.

Świat jest w sytuacji, w której wszystko dynamicznie się zmienia, a dla nas priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy zgłosili chęć przyjazdu do Polski na European Jamboree, a także osobom zaangażowanym w jego organizację. Dlatego, mimo zaawansowanych przygotowań, zdecydowaliśmy się na przełożenie wydarzenia. To była bardzo trudna decyzja, która została podjęta w oparciu o wnikliwe analizy i konsultacje. Jesteśmy w stałym kontakcie z szefami reprezentacji skautów z całego świata, aby łagodnie przejść przez proces zmian – dla wszystkich sytuacja jest nowa i precedensowa. Dzisiaj możemy powiedzieć, że pozostaniemy przy nazwie European Jamboree 2020. Gwarantujemy, że prace nad jamboree będą kontynuowane z równie dużym zaangażowaniem tak, abyśmy za rok mogli spotkać się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku – mówi Karol Gzyl, dyrektor Europejskiego Jamboree.

W 2018 roku na Wyspie Sobieszewskiej został zorganizowany zlot 100-lecia ZKP, w którym udział wzięło około 14 tysięcy osób. European Jamboree stanowi kontynuację współpracy Gdańska z ZHP. Miasto w 2027 roku ma szansę zostać gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego, które jest największym wydarzeniem skautowym na świecie – biorą w nim udział reprezentacje z 216 krajów zrzeszonych w WOSM, czytamy na gdańsk.pl.

Argumentem przemawiającym za tym, że wydarzenie to musi zostać przesunięte w czasie, jest oczywiście epidemia koronawirusa. Ponieważ nie wiadomo jak sytuacja będzie się rozwijała, organizatorzy zdecydowali, że najbezpieczniej będzie odsunąć imprezę w czasie.

Współpracujemy w duchu braterskim, również w trudnych czasach. Jest dla nas naturalne, że jamboree należy przełożyć na inny termin. Teraz to w młodych ludziach – wolontariuszach tkwi potencjał, który może być wykorzystany w kryzysie spowodowanym pandemią. Wielu młodych ludzi angażuje się w codzienne działania. I to jest piękne. Wierzę, że wszyscy spotkamy się w naszym mieście za rok. Pamiętajcie, w tym trudnym czasie, czekamy na Was! – mówi –*Aleksandra Dulkiewicz**, prezydent Gdańska.

To nie taki zwykły zlot… Jest to przede wszystkim święto braterstwa. Skauci z całego świata spotykają się, by pokazać, że świat zawsze może być lepszy i piękniejszy – uczestnicy podejmują m.in. szereg działań na rzecz ochrony środowiska. Organizacja tego ogromnego przedsięwzięcia wiąże się z wieloma przygotowaniami, i choć nie odbędzie się ono w tym roku, to już teraz w życie wprowadzone zostało hasło towarzyszące zlotowi – „Act!”, czyli działaj.

European Jamboree nie odbędzie się w tym roku, ale wiemy, że dotychczasowe przygotowania uczestników i kadry, zostaną wykorzystane w trakcie trwającej na całym świecie skautowej i harcerskiej służby – dodaje Karol Gzyl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24