23.02.2020 13:30 3 Kwt/mat.prasowe

Licealiści z Gdyni stworzyli aplikację pokazującą opóźnienia autobusów

mat.prasowe

Trzech uczniów VI LO w Gdyni chce zachęcać mieszkańców Trójmiasta do korzystania z transportu publicznego i stworzyli aplikację mobilną pokazującą opóźnienia w komunikacji miejskiej.

Morabus jest aplikacją stworzoną przez gdyńskich licealistów. Dzięki projektowi mieszkańcy Trójmiasta mogą wygodnie i bardziej ekologicznie poruszać się po Trójmieście za pomocą autobusu, trolejbusu czy pociągu.

Dzięki aplikacji wyświetlającej opóźnienia środków transportu publicznego korzystanie z niego stanie się znacznie wygodniejsze. Aplikacja ułatwia przesiadki oraz daje komfort psychiczny podczas drogi na przystanek – mówi Wojciech Ciunel, jeden z twórców aplikacji. – Dzięki temu więcej osób może zdecydować się na przemieszczanie się za pomocą komunikacji miejskiej. W przeprowadzonych przez nas badaniach okazało się, że ponad połowa osób niekorzystająca aktualnie z transportu publicznego przekonałaby się do niego dzięki takiej aplikacji jak Morabus. Aktualnie działamy tylko w Trójmieście, lecz chcemy się rozwijać i wprowadzić nasze rozwiązanie również do innych miast – dodaje.

Aplikacja wykorzystuje otwarte dane udostępniane przez miasto, aby pomagać jego mieszkańcom w codziennym przemieszczaniu się.

Dzięki takim rozwiązaniom z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej miast przyszłości posiadających systemy informatyczne pozwalające na optymalne zarządzanie jego funkcjonowaniem. Chcemy edukować mieszkańców w temacie inteligentnych miast, np. poprzez udostępnianie infografik – opowiada Jan Szulist, drugi z pomysłodawców projektu.

Aplikacja jest darmowa i dostępna na telefony z systemem Android i iOS. Morabus wyświetla rzeczywiste czasy przyjazdów środków komunikacji miejskiej ze wszystkich przystanków ZKM Gdańsk oraz ZKM Gdynia. Aplikacja jest w stanie pokazać, o której autobus pojawi się na następnych przystankach na jednym ekranie, co bardzo ułatwia planowanie podróży i przesiadanie się.

Twórcami projektu są Wojciech Ciunel, Jan Szulist oraz Bartosz Witkowski, uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni.

Do tej pory aplikację pobrało ponad dwa tysiące użytkowników. Morabus w ostatnim czasie znalazł się na czterdziestej trzeciej pozycji w rankingu App Store na najlepsze darmowe aplikacje w kategorii Podróże w Polsce.

Jesteśmy dumni z technologii, którą stworzyliśmy. Spotykamy się z wyjątkowo pozytywnym odzewem ze strony użytkowników, co zachęca nas do dalszej pracy nad rozwojem aplikacji – mówi Bartosz Witkowski, trzeci z uczestników projektu.

mat.prasowe

mat.prasowe


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24