22.02.2020 09:02 6 Kwt/mat. pras.

Gdynianie oddadzą hołd żołnierzom wyklętym

Fot. archiwum

W niedzielę (1 marca) już po raz ósmy ulicami Gdyni przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ideą tego wydarzenia jest uczczenie pamięci bohaterów podziemia antykomunistycznego, a także powrót do tradycji obchodzenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O godzinie 15:00 uczestnicy marszu wyruszą spod gdyńskiego urzędu miasta i udadzą się na Skwer Kościuszki, aby wspólnie złożyć hołd Bohaterom Armii Wyklętej.

Organizatorami akcji są organizacje pozarządowe, działające na terenie Trójmiasta, które w celu rozpalenia ogniska pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, połączyły swoje siły. Reprezentanci Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Okręgu Pomorskiego, Młodzieży Wszechpolskiej Okręgu Pomorskiego oraz przedstawiciele Młodych dla Polski Trójmiasto już od stycznia przygotowują plan wydarzenia – informuje Marek Dudziński, prezes zarządu Fundacji Młodzi dla Polski Trójmiasto.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym od 2011 roku. Cyklicznie 1 marca gloryfikowana jest pamięć o żołnierzach wyklętych – przedstawicielach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy działali w latach 1945–1957 roku.

Historycy szacują, że nawet 200 tysięcy Polaków przeciwstawiało się podporządkowaniu ZSRR, podejmując działania partyzanckie. Żołnierze walczyli czynnie przez 10 lat, od 1944 do 1954 roku. Ostatni członek ruchu oporu, działacz o pseudonimie "Lalek", został schwytany i zamordowany w 1963 roku. Komunistyczna władza przez lata starała się zatrzeć ślady po ostatnich bojownikach o wolność. Na szczęście, pamięć o nich przetrwała.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24