05.02.2020 15:00 1 Natalia Mamczura/Gdynia.pl

Gdyński żaglowiec rozchwytywany na świecie

Fot. Krzysztof Romański/Gdynia.pl

„Dar Młodzieży” przygotowuje się na kolejny, intensywny sezon rejsów. Pod koniec stycznia trafił do Stoczni Remontowej „Nauta”, gdzie przechodzi kompleksowy przegląd i prace konserwacyjne. Pierwszy rejs szkoleniowy odnowionym żaglowcem zaplanowano na koniec marca. Polski żaglowiec jest mile widziany na międzynarodowych imprezach.

„Dar Młodzieży” jest pierwszym żaglowcem oceanicznym polskiej budowy, który wyszedł poza Morze Bałtyckie, przeciął równik i opłynął świat. W ciągu 35 lat służby, do 2017 roku, aż 750 razy zawijał do portów całego świata. Obecnie służy głównie jako obiekt szkoleniowy dla studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ale też zagranicznych uczelni. W 2018 roku, w ramach Rejsu Niepodległości, popłynął dookoła świata z niemal tysiącem młodych ludzi na pokładzie.

Trwający remont obejmuje między innymi piaskowanie kadłuba i wymianę elementów chroniących metale przed korozją. Prace konserwacyjne obejmą też czyszczenie i malowanie systemów kotwicznych i czujników echosond, a także polerowanie śrub napędowych i steru strumieniowego. Do tej pory wypłukano zbiorniki wody słodkiej i wyczyszczono zęzy, czyli miejsce, w którym zbierają się wody zanieczyszczone smarami i paliwem oraz zawory denne.

Fot. Krzysztof Romański/Gdynia.pl

Biała Fregata powinna wrócić na Nabrzeże Pomorskie w połowie lutego, gdzie będzie można ją podziwiać przez około miesiąc. Później rozpocznie się rejs szkoleniowy. Pierwsi na pokładzie znajda się studenci z Akademii Morskiej z Antwerpii, współpracującej z Uniwersytetem Morskim. Belgowie rozpoczną praktyki morskie 22 marca. Pod okiem stałej załogi i instruktorów przejdą pełne szkolenie marynarskie na trasie Antwerpia–Cadiz–Antwerpia. Po nich na pokład wejdą uczniowie ze Świnoujścia oraz Szczecina, a następnie studenci Uniwersytetu Morskiego i grupa uczniów z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska.

W nadchodzącym sezonie „Dar Młodzieży” weźmie również udział w wydarzeniach reprezentacyjnych. Między innymi Dunkierka, La Coruna i Lizbona zabiegają o udział Białej Fregaty w organizowanych przez nich zlotach żaglowców.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.