02.02.2020 14:30 2 NW/Gdynia.pl

Centrum Gdyni stanie się KLIMATyczne

Źródło: Gdynia.pl

Centrum Gdyni zmieni się nie do poznania. Będzie bezpieczniej ale przede wszystkim o wiele bardziej zielono. A to za sprawą projektu KLIMATyczne Centrum, który zakłada modernizację sporej liczby gdyńskich ulic i zasadzenie dużej ilości drzew i innej roślinności.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek w środę (29 stycznia) zaprezentował w Gdyńskim Centrum Filmowym projekt KLIMATycznego Centrum. Jak zapowiada, pierwsze zmiany pojawią się jeszcze przed wakacjami. Jedną z podjętych inwestycji będzie przebudowa ulicy Starowiejskiej.

KLIMATyczne Centrum to dojrzały projekt, nad którym pracowaliśmy od wielu miesięcy i który będziemy konsekwentnie realizować w najbliższych latach – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Reagujemy na zmiany klimatyczne i chcemy ograniczyć ich wpływ na nasze miasto. Jednocześnie zależy nam, by w sercu Gdyni panował jeszcze bardziej przyjazny klimat dla jej mieszkańców. Dlatego dziś rozpoczynamy tworzenie KLIMATycznego Centrum, które będzie zielone oraz pełne życia. Będzie w nim bezpiecznie i estetycznie.

Miasto w swoich działaniach dąży do tego, by Gdynia stawała się coraz bardziej ekologiczna i maksymalnie mogła ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Przyczynić do tego ma się systematyczna zmiana nawyków mieszkańców w poruszaniu po mieście. Mowa tu o rzadszym korzystaniu z samochodów i „przesiadkę” na komunikację miejską bądź rower.

Na tysiąc gdynian przypada 647 samochodów – to dwukrotnie większa liczba niż na tysiąc mieszkańców Berlina. Z miesiąca na miesiąc aut przybywa. Chcemy zaproponować atrakcyjną alternatywę i zachęcić gdynian do stopniowej zmiany przyzwyczajeń – tłumaczy prezydent Gdyni.

Sprawimy, że już wkrótce pod każdym względem opłacalna będzie zmiana samochodu na komunikację miejską lub inną formę ekologicznego transportu. Dzięki temu – jako mieszkańcy – zaoszczędzimy nie tylko finansowo, ale i czasowo. Zyskamy również większy komfort przemieszczania się. Przed nami wieloletni proces, którego efekty powinny zadowolić wszystkich – dodaje.

Nie oznacza to jednak, że utrudniony zostanie w mieście ruch samochodowy. Jak podaje gdynia.pl, zamierzają wprowadzić m.in. takie rozwiązania, które umożliwią kierowcom szybsze i wygodniejsze znalezienie miejsca parkingowego. Wprowadzona zostanie Śródmiejska strefa Płatnego Parkowania. Dotychczasowy postój jednego samochodu na miejscu parkingowym wynosi od 3,5 godzi. W dni robocze do nawet 6 godz. w weekendy. Miastu zależy na tym, by zwiększyła się rotacja.

Uważnie analizujemy rozwiązania z innych europejskich miast, m.in. z Pragi, Eindhoven czy Salzburga – najlepsze postaramy się wdrożyć w Gdyni. Wszystkie cechuje zintegrowanie parkingów z komunikacją miejską, dzięki czemu kierowcy mogą zostawiać samochody na obrzeżach miasta lub centrum i w dalszą podróż ruszać alternatywnymi środkami transportu. Przygotowujemy dogodne lokalizacje pod parkingi buforowe i planujemy związane z nimi rozwiązania komunikacyjne. Prace są bardzo zaawansowane i wkrótce informować będziemy o szczegółach – tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent ds. rozwoju

Kolejna kwestia to komunikacja miejska, którą będziemy dostosowywać do zmieniających się realiów. Oferta musi być atrakcyjna: korzystanie z trolejbusów i autobusów powinno być jeszcze bardziej komfortowe, a rozkłady dostosowane w zakresie częstotliwości i dostępności. Efektywny transport publiczny powinien być wsparty siecią buspasów, nad którą pracuje miejski zespół specjalistów – mówi Marek Łucyk.

Będzie dużo więcej zieleni

Władze podkreślają, że w Gdyni znajduje się wiele miejsc, w których można przyjemnie spędzić czas, a większość z nich znajduje się w samym centrum. Stąd projekt, dzięki któremu otoczenie stanie się spójne, przyjazne dla oka a przy tym bezpieczne, łatwo dostępne na osób poruszających się nie tylko samochodami ale także autobusami, rowerami jak i pieszo.

– *Czystsze powietrze i więcej zieleni mają pozytywny wpływ na zdrowie wszystkich mieszkańców oraz walory estetyczne** – komentuje wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.

Oto niektóre z ulic, które do 2021 roku mają zostać zmodernizowane w ramach projektu KLIMATyczne Centrum:

Ul. Piłsudskiego

Powstanie tu aleja drzew, która prowadzić będzie ku morzu. Dodatkowo zwiększy się bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów, dzięki nowemu zagospodarowaniu przestrzeni.

Źródło: Gdynia.pl

Ul. Świętojańska

Najważniejszą, wprowadzoną zmianą będzie jedne kierunek ruchu – od strony ul. 10 lutego w kierunku al. Piłsudskiego (z wyłączeniem komunikacji zbiorowej). Dzięki temu zmniejszy się ruch tranzystowy na jednej z głównych ulic Gdyni.

Źródło: Gdynia.pl

Ul. 3 Maja

Komunikacja zbiorowa zostanie przeniesiona na ul. Władysława IV, podaje gdynia.pl. Od ul. Jana z Kolna do ul. Obrońców Wybrzeże utworzony zostanie pas rowerowy w obu kierunkach. Nie zabraknie również przestrzeni zielonych czy elementów małej architektury, takich jak ławki.

Źródło: Gdynia.pl

Dokładna lista wszystkich ulic, które ulegną modernizacji dostępna jest na stronie gdynia.pl.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.