29.01.2020 21:02 0 NW/gdynia.pl

JachtFilm ponownie zacumuje w Gdyni

Źródło: Gdynia.pl

W sobotę (1 lutego) w Gdyni odbędzie się 9. edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm w Gdyni. Przegląd filmów, w których główne role grają człowiek, woda i żagle co roku przyciąga wielu miłośników żeglarstwa. Będzie to doskonała okazja, by zobaczyć filmy dokumentalne opowiadające o pokonywaniu przeszkód, niesamowitej woli walki czy spełnianiu marzeń.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu w Muzeum Marynarki Wojennej będzie można zobaczyć produkcje z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i Australii. Gdyński JachtFilm jest kontynuacją festiwalu, jaki odbywa się w grudniu w Warszawie. W stolicy wyświetlonych zostało wówczas dziewięć produkcji, a na pomorzu pokazane zostaną najlepsze z nich. Wstęp na projekcję filmów jest bezpłatny.

Czeka nas całodzienny maraton z najlepszymi i najciekawszymi filmami dokumentalnymi o tematyce marynistycznej. Pokażemy pięć tytułów. To relatywnie długie produkcje i tylko tyle zmieści się w ramach czasowych, którymi dysponujemy podczas festiwalu. Będą to filmy zarówno o wyprawach żeglarskich czy regatach, jak i o najciekawszych postaciach w historii, tym razem polskiego żeglarstwa – mówi Andrzej Minkiewicz, dyrektor festiwalu JachtFilm.

Wszystkie produkcje łączy ta sama fabuła – żeglarstwo, jednak prezentują różne jej oblicza, dzięki czemu każdy z filmów jest wyjątkowy.

Jak podaje gdynia.pl, pierwsza część festiwalu rozpocznie się o godzinie 11:00 pokazem filmu pt. „Pod gwiazdami Północy”. Francuska rodzina odnajduje swój azyl na zamarzniętym jachcie u wybrzeży Spitsbergenu. Następnie miłośnicy żeglarstwa będą mogli zobaczyć film „Zagubieni” o australijskim żeglarzu Jessem Martine i jego przyjaciołach (Jesse jest najmłodszym nastolatkiem w historii, który opłynął samotnie świat non stop jachtem żaglowym). Produkcja ta opowiada o bolesnym dojrzewaniu i wchodzeniu w trudny świat dorosłych.

Trzecim filmem będzie polska realizacja – „Kapitan” poświęcony Krzysztofowi Baranowskiemu (żeglarzowi, kapitanowi jachtowemu, dziennikarzowi i nauczycielowi). Dokument zrealizował Kryspin Pluta. Autor przez prawie trzy lata towarzyszył tytułowemu kapitanowi w jego codziennych życiowych sprawach, czytamy na Gdynia.pl.

Drugą część festiwalu otworzy o godzinie 17:00 film „Maiden”. Jest to brytyjska produkcja, przedstawiająca historię młodej dziewczyny Tracy Edwards, która w 1998 roku postanowiła wystartować z całkowicie żeńską załogą w regatach dookoła świata. Jest to doskonały przykład ukazujący wyżej wspomnianą wolę walki i ambicje.

Dziewiątą edycję Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm zamknie kolejna polska produkcja pt. „Normalnych kolesi” w reżyserii Łukasza Kamińskiego. Film opowiada o grupie zapaleńców, którzy decydują się na zbudowanie niewielkiego jachtu, by móc wziąć udział w regatach „Setką przez Atlantyk”.

Gośćmi specjalnymi zbliżającego się wydarzenia będą autor filmu „Kapitan” Kryspin Pluta oraz Adam Hamerlik i Łukasz Kamiński – bohater i reżyser filmu „Normalni kolesie”.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie jachtfilm.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24