29.01.2020 13:10 11 rp/gdynia.pl

Marzenie o Gdyni bez korków zacznie się spełniać?

Fot. Marcin Miotacz/archiwum

W minionym roku opracowano koncepcję budowy długo wyczekiwanego wiaduktu w Gdyni na ulicy Puckiej, pojawił się także pomysł na sfinansowanie inwestycji. Teraz ruszyły formalności związane z nowym połączeniem drogowym. Złożono już podpisy pod umową dotyczącą opracowania programu dla inwestycji. Jej finał będzie można obserwować pod koniec 2022 roku.

Tym, którzy w godzinach porannych czy popołudniowego szczytu komunikacyjnego poruszają się ulicami Gdyni, dobrze znana jest jazda niemal zderzak w zderzak. Kierowcy wybierający przejazd ulicą Pucką, zamiast zatłoczoną Estakadą Kwiatkowskiego, mogą zyskać kilka dodatkowych minut lub… utknąć w korku przed szlabanem kolejowym. Zbawieniem miała okazać się budowa wiaduktu nad torami na ulicy Puckiej w Gdyni, o którym pisaliśmy w poprzednich artykułach. Kiedy takie rozwiązanie się pojawi?

W 2020 roku planowane jest wyłonienie generalnego wykonawcy oraz przeprowadzenie prac projektowych i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Rozpoczęcie robót zaplanowano na 2021 rok, a ich zwieńczenie – z końcem 2022 roku.

Póki co, udało się już podpisać umowę dotyczącą opracowania programu funkcjonalno-użytkowego dla inwestycji pn. „Budowa wiaduktu drogowego w ciągu ul. Puckiej nad torami kolejowymi”. Będzie ono stanowić podstawę do przeprowadzenia postępowania na wybór wykonawcy, który zaprojektuje, a następnie wybuduje planowany obiekt. Firma, która podjęła się zadania, ma na realizację umowy 14 tygodni od jej zawarcia.

Źródło: Gdynia.pl

Cała inwestycja obejmować będzie budowę wiaduktu, likwidację dwóch przejazdów kolejowo-drogowych, przebudowę infrastruktury kolejowej, tak by nie kolidowała z infrastrukturą drogową, budowę i przebudowę dróg w celu powiązania wiaduktu z siecią drogową, budowę oraz przebudowę sieci energetycznych, ciepłowniczych, oświetleniowych, jak też kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Wybudowanie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Puckiej to bardzo ważna inwestycja dla Gdyni. Umożliwi likwidację dwóch przejazdów kolejowych z zaporami, a tym samym – znacznie usprawni ruch i poprawi bezpieczeństwo w północno-zachodniej części miasta – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, cytowany przez portal Gdynia.pl.

Użytkownikami nowej inwestycji będą zarówno mieszkańcy Gdyni, jak i Małego Trójmiasta Kaszubskiego czy gminy Kosakowo, którzy obecnie często tracą cenne minuty, oczekując na otwarcie szlabanów w ciągu ulicy Puckiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24