24.01.2020 20:08 0 NW/gdynia.pl

Sto lat temu urodził się Lech Bądkowski

Źródło: gdynia.pl

Dokładnie sto lat temu, 24 stycznia 1920 roku urodził się Lech Bądkowski. I chociaż jego rodzinnym miastem był Toruń, to kaszubszczyzna niezwykle mocno wybijała się w jego działalności literackiej, społecznej jak i dziennikarskiej. Z okazji rocznicy Gdynia, Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Kaszubskie Forum Kultury przygotowały specjalne wydarzenia jubileuszowe.

W środę (29 stycznia) o godzinie 17:30 w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni przy al. Marszałka Piłsudskiego 18, odbędzie się promocja książki córki Lecha Bądkowskiego Sławiny Kosmulskiej, pt.”(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. Książka ta, jak informuje gdynia.pl, wydana została przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Koło Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego Gdynia Wielki Kack we wtorek (11 lutego) organizuje także pokaz filmu dokumentalnego o Bądkowskim „Kryptonim Inspirator” w reżyserii Henryki Dobosz i Marii Mrozińskiej. Tego dnia gościem specjalnym będzie Sławina Kosmulska. Projekcja odbędzie się w kawiarni „Przystań” przy parafii pw. św. Wawrzyńca w Gdyni.

Aby móc jeszcze bardziej zapoznać się z twórczością Bądkowskiego, do 29 lutego w Kaszubskim Forum Kultury dostępna jest także wystawa komiksów „Lech Bądkowski – obrazy z życia”. Autorami artystycznej opowieści o życiu Pomorzanina są Anna Pietralczyk (ps. Avi), Monika „Laurie” Sodkiewicz, Agata Sobiepan, Unka Odya, Łukasz Godlewski oraz Kamil Olszówka.

Natomiast w sobotę (6 czerwca) będzie możliwość uczestnictwa w grze miejskiej, która zorganizowana zostanie przy współpracy z Wyższą Szkołą Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni.

W piątek (24 stycznia) ulica Świętojańska w Gdyni została udekorowana kaszubskimi flagami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24