24.01.2020 18:56 3 NW/gdynia.pl

Tysiące nowych latarni LED oświetli Gdynię

Źródło: gdynia.pl

Nowe oświetlenie LED, wymienione słupy latarni, lepsze oświetlenie przy przejściach dla pieszych czy specjalne ładowarki do wolnego ładowania samochodów elektrycznych – to wszystko pojawi się na przestrzeni kilku lat w Gdyni. Dzięki temu w mieście będzie się żyło wygodniej, bezpieczniej a przy okazji będzie także oszczędniej.

Gdynia podpisała umowę z Energą Oświetlenie Sp. z o.o., w ramach której w mieście znacznie zmieni się infrastruktura świetlna i nie tylko. Jak podaje gdynia.pl, miasto od wielu lat angażuje się w szereg inicjatyw z dziedziny ekoenergetyki i tak samo jest w tym przypadku.

Dokładnie 5658 starych, energochłonnych opraw sodowych zostanie wymienionych na energooszczędne oprawy LED. Ale to nie wszystko. W trakcie trwania 4-letniej umowy 600 nowych i estetycznych słupów latarni zastąpi najbardziej wyeksploatowane, stare modele. 100 przejść dla pieszych zyska dodatkowe, nowoczesne latarnie z oprawami LED. Przy ścieżce rowerowej, wskazanej przez gminę, zostanie wdrożone innowacyjne oświetlenie, które wraz z ruchem rowerzysty będzie dynamicznie zwiększać swoje natężenie. Działania te mają na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa gdynian i komfortu poruszania się po mieście. To również kolejny krok Gdyni w stronę implementacji zasad ekoenergetycznego smart city – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W planie modernizacji gdyńskiego oświetlenia znalazło się również miejsce dla elektrycznych samochodów. Zainstalowanie zostaną na dwóch słupach specjalne ładowarki, do ładowania pojazdów. Jednym z takich miejsc, w których będzie można naładować swoje auto będzie słup przy dworcu PKP. Tam Zarząd Dróg i Zieleni przygotował specjalne zielone miejsca parkingowe.

Negocjacje z operatorem nie były proste, gdyż dotyczyły szerokiego spektrum infrastruktury oświetlenia Gdyni, a toczyły się w momencie trendu znaczącego wzrostu cen energii elektrycznej na rynku polskim. Mamy przekonanie, że byliśmy wymagającym partnerem w procesie negocjacji. Udało się nam osiągnąć porozumienie gwarantujące nie tylko racjonalne poziomy kosztowe, ale przede wszystkim spektakularny rozmiar modernizacji oświetlenia gdyńskich dróg – tłumaczy Wojciech Folejewski, dyrektor gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Nowe rozwiązania zagwarantują bezpieczeństwo i wygodę nie tylko kierowcą, a każdemu uczestnikowi ruchu.

Podpisanie umowy z Energą zapewnia nie tylko nowoczesne rozwiązania ale i kompleksowe utrzymanie tej infrastruktury. W ramach umowy do 31 grudnia 2023 roku firma zobowiązana jest do cyklicznych przeglądów i ewentualnych napraw słupów, osłon czy opraw latarni. Jak podaje gdynia.pl, operator gwarantuje tez całodobową dyspozycyjność i dozór technicznych w przypadku jakiś awarii, będących potencjalnym zagrożeniem dla osób postronnych.

Niezwykle cieszy podpisana umowa, która będzie dopełniała się z niedawno ogłoszonym „Dzielnicowym programem bezpieczeństwa poprzez wymianę opraw na LED w lampach drogowych”. To projekt realizowany wspólnie z Radami Dzielnic, w ramach którego zostały wskazane setki opraw do wymiany, a dzięki współpracy w skali całego miasta jest szansa na uzyskanie bardzo korzystnych warunków finansowych. Dzięki połączeniu sił znaczący obszar Gdyni będzie posiadał nowoczesne oświetlenie zwiększające bezpieczeństwo i jakość życia – zaznacza Jakub Ubych, pełnomocnik Prezydenta ds. dzielnic.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24