22.01.2020 06:51 0 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Poradnik świadomego konsumenta. Co sprawdzić przed podpisaniem umowy kredytowej?

Mat. pras.

Składając podpis pod sporządzoną przez bank umową kredytową, poświadczamy, że zapoznaliśmy się ze wszystkimi określonymi w niej warunkami. To bardzo ważne, by podczas podejmowania decyzji o zaciągnięciu finansowego zobowiązania, mieć pełną świadomość, na co wyrażamy zgodę. Na co warto zwrócić uwagę przed dopełnieniem formalności? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem świadomego konsumenta.

Po pierwsze – upewnij się, że potrzebujesz kredytu!

Decyzja o wzięciu pożyczki powinna być poprzedzona dokładną analizą stanu naszych domowych finansów. Nie powinniśmy nigdy decydować się na nią pod wpływem chwili, skuszeni perspektywą szybkiego zastrzyku gotówki. Świadomy konsument to nie tylko osoba, która potrafi wybrać najkorzystniejszą ofertę. To także umiejętność zdecydowania, czy w danym momencie mogę pozwolić sobie na konkretne rozwiązanie.

Znajdź usługę, która odpowiada Twoim potrzebom

O wyborze możemy mówić dopiero wtedy, gdy postawiono przed nami kilka rozwiązań. Nie podejmujmy decyzji o wzięciu kredytu gotówkowego po wizycie w pierwszym lepszym banku. Rynek finansowy jest ogromny, a każda instytucja oferuje swoim klientom inne warunki i korzyści. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić co najmniej kilka podobnych ofert u konkurentów. Warto również zasięgnąć porady Internetu. Na blogach finansowych i stronach branżowych z łatwością można znaleźć rankingi, w których specjaliści klasyfikują konkretne usługi. Możemy też skorzystać z dostępnych za darmo narzędzi, czyli porównywarek kredytowych. Po ustaleniu określonej kwoty i okresu kredytowania wskaże nam on najkorzystniejsze oferty dostępne na rynku w danej chwili.

Weźmy także pod uwagę różne warianty pożyczki. Instytucje finansowe posiadają szerokie oferty, dzięki którym konkretną usługę dopasujemy do naszych potrzeb. Np. w przypadku Santander Consumer Banku – banku od kredytów, możemy skorzystać ze zwykłej pożyczki, kredytu online lub kredytu konsolidacyjnego. Jeśli szukamy konkretnego rozwiązania, spytajmy o nie konsultanta.

Sprawdź warunki podpisanej umowy

Gdy już zdecydujemy się na konkretną ofertę, przejdźmy do samej umowy. Przede wszystkim przeczytajmy ja dokładnie i upewnijmy się, że zawarte w niej zapisy są dla nas jasne i zrozumiałe. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, nie bójmy się pytać o nie pracowników banku. Porad przy umowie na kredyt gotówkowy udzielają również organizacje konsumenckie.

Oczywiście powinniśmy być także świadomi tego, na jakie warunki w przypadku danej umowy się zgadzamy. Poza kwotą oraz okresem kredytowania zwróćmy też uwagę na koszty, jakie poniesiemy z tytułu pożyczki. W pierwszej kolejności sprawdź wartość RRSO podaną w umowie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania obrazuje całkowity procentowy koszt pożyczki w skali roku. Poza oprocentowaniem zawierają się w nim również dodatkowe koszty związane z obsługą kredytu.

Sprawdźmy, czy zaproponowany przez nas harmonogram spłat zgadza się z tym zawartym w umowie. To bardzo ważne, ponieważ niedotrzymanie terminów spłaty będzie oznaczać naliczanie dodatkowych kosztów.

Przed złożeniem podpisu dobrze jest również upewnić się, czy bank będzie wymagać od nas jakiejkolwiek formy zabezpieczenia pożyczki. Jego wartość musi być adekwatna do kwoty zobowiązania, nie może przekraczać jego wartości.

Pamiętaj – możesz odstąpić od umowy

Według prawa, do odstąpienia od umowy może dojść bez podawania przyczyny oraz ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów. Mamy na to 14 dni od momentu jej zawarcia. Po unieważnieniu umowy odzyskamy wszystkie pobrane przez bank opłaty.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24