18.01.2020 14:02 0 Kwt/UM Gdynia

Nowa nagroda na gdyńskich Kolosach trafi do pisarskiego debiutanta

Fot. Przemysław Kozłowski/Gdynia.pl

W dniach 13–15 marca 2020 roku odbędą się Kolosy, czyli spotkania z podróżnikami, żeglarzami i alpinistami oraz ich historiami z wypraw. Szykuje się kilkadziesiąt prelekcji i seminariów. Poznamy też nowych zdobywców nagród. W tym roku za podróżnicze dokonania roku po raz pierwszy przyznana zostanie w Gdyni zupełnie nowa nagroda. Otrzyma ją autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, która została wydana w 2019 roku.

W tym roku odbędzie się już 22. edycja Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku przyznana zostanie nagroda za najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej. Patronem nagrody będzie Maciej Kuczyński – zmarły latem 2019 roku wieloletni członek kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz.

W marcu 2020 roku kapituła Kolosów przyzna nagrody w kategoriach „Podróże”, „Alpinizm”, „Żeglarstwo”, „Eksploracja jaskiń” oraz „Wyczyn”, a także Super Kolosa za całokształt dokonań, już po raz dwudziesty pierwszy. Po raz pierwszy nagrodzony zostanie także autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, wydanej w 2019 roku. Istotnym dodatkiem do nagrody będzie czek na 5000 zł. Jeśli przeczytaliście ostatnio wydaną w 2019 roku książkę o tematyce podróżniczej autora lub autorki, dla których był to debiut, lub sami jesteście autorami takiej publikacji (jako wydawcy lub twórcy), organizatorzy zapraszają do współpracy. Zgłoszenia można przesyłać na adres [email protected] do 31 stycznia 2020 roku – informuje gdyński urząd.

Maciej Kuczyński (1929–2019) to współtwórca polskiej speleologii, a także jeden z najwybitniejszych polskich podróżników, badaczy i odkrywców XX wieku. Był też pisarzem, publicystą, wieloletnim członkiem kapituły Kolosów, autorem wielu filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych oraz niestrudzonym popularyzatorem nauki i osobą bardzo zaangażowaną na rzecz polskiego środowiska eksploracyjnego. Począwszy od pierwszej edycji Kolosów, zasiadał w Kapitule nagrody, a od 2017 roku był jej członkiem honorowym.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24