15.01.2020 08:30 2 mike/GDDKiA

Można budować kolejny odcinek Trasy Kaszubskiej

Mat. pras./archiwum

Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, wydał kolejną zgodę na budowę Trasy Kaszubskiej. Tym razem chodzi o liczący prawie 10,5 kilometra odcinek Bożepole Wielkie – Luzino. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

W ubiegły czwartek informowaliśmy o postępach w budowie Trasy Kaszubskiej na terenie Nadleśnictwa Strzebielino. Niebawem ekipy budowlane wkroczą na kolejny z odcinków inwestycji – między Bożympolem Wielkim a Luzinem. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wojewoda pomorski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), na tej trasie, która będzie liczyć 10,4 kilometra.

Droga ekspresowa będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjnego postoju. W ramach tej inwestycji zostaną także wybudowane węzły: Bożepole Wielkie, Strzebielino, Luzino. Ponadto na potrzeby przyszłego zarządzania trasą powstanie obwód utrzymania drogi ekspresowej „Luzino”, z budynkiem administracyjno-socjalnym i budynkami towarzyszącymi – podaje GDDKiA, o. Gdańsk.

Budowa drogi ekspresowej S6 została ujęta w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych. Dla mieszkańców powiatu wejherowskiego najważniejsze jest odciążenie drogi krajowej nr 6, która przebiega m.in. przez Małe Trójmiasto Kaszubskie, Bolszewo, Gościcino czy Kębłowo. Ruch tranzytowy, który obecnie mocno daje się we znaki, zostanie przeniesiony na nowo wybudowaną Trasę Kaszubską. Budowa pomorskiego odcinka ma się zakończyć w lipcu 2021 roku.

Źródło: GDDKiA

Trasa Kaszubska, czyli pomorska część S6, będzie się składać się z trzech odcinków, które biegną od Bożegopola Wielkiego do Luzina, dalej – do Szemuda i następnie do Chwaszczyna oraz węzła Gdynia Wielki Kack. Tu nowa droga spotka się z istniejącą Obwodnicą Trójmiasta. Koszt ponad 40-kilometrowej (Bożepole Wielkie–Luzino – 10,4 km; Luzino–Szemud 10,26 km; Szemud – Gdynia Wielki Kack – 20,2 km) inwestycji to ok. 1,5 mld zł. Docelowo droga ekspresowa ma zapewnić sprawny dojazd do zachodniej granicy Polski.

Ekspresową S6 można przejechać już pomiędzy Goleniowem a Koszalinem. Kierowcy mają do dyspozycji około 130 km tej trasy wraz z częścią obwodnicy Koszalina i Sianowa. Trwają prace projektowe dla odcinka Koszalin–Słupsk i aktualizacja dokumentacji dla brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina i Sianowa – informuje GDDKiA.

Co z odcinkiem między Słupskiem a Bożympolem Wielkim? Ma on powstać w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, podobnie jak nowa nowa obwodnica aglomeracji Trójmiasta.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24