11.01.2020 16:06 2 NW/TTM

E-recepty obowiązkowe - czy się sprawdzą?

Fot. Marek Trybański

Tradycyjne, papierowe recepty przechodzą do historii. W środę (8 stycznia) weszło nowe rozporządzenie, w ramach którego lekarze swoim pacjentom będą wystawiać e-recepty.

Ministerstwo zdrowia zapewnia, że z nowych recept wystawianych elektronicznie płynie wiele korzyści, a czytelność i większe bezpieczeństwo to tylko kilka z nich. Aby wygodnie móc korzystać z e-recept, Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do pobrania bezpłatnej apki mObywatel, która w ciągu ostatnich kilku dni jest jedną z najczęściej instalowanych przez Polaków aplikacji.

Korzysta z niej już niemal milion osób. Stale ją ulepszamy, dodajemy nowe funkcjonalności –mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Fot. Marek Trybański

Aby uruchomić aplikację trzeba pobrać ją na swój telefon oraz posiadać profil zaufany (to on gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych). Następie, będąc w aptece, po zalogowaniu, wybieramy kartę eRecepta i wybieramy którą receptę chcemy zrealizować. Farmaceucie pokazujemy specjalny kod QR lub podajemy swój numer PESEL oraz kod spod e-recepty.

Screenshot/Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Screenshot/Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Pacjent po założeniu internetowego konta będzie mógł otrzymać smsem czterocyfrowy kod, który przedstawi w aptece wraz z numerem PESEL. E-receptę będzie można również otrzymać na skrzynkę mailową.

Lekarz podczas wizyty, korzystając ze specjalnego systemu, wybiera leki jakie pacjent musi otrzymać, podpisuje ją drogą elektroniczną i recepta wysyłana jest do bazy platformy P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych). W ten sposób automatycznie uzyskują do niej dostęp apteki – tłumaczy Szymon Borodziuk, właściciel przychodni SIM-MED.

Fot. Marek Trybański

Fot. Marek Trybański

Wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób posługujących się na co dzień bez problemu smartfonami. A co z osobami starszymi, które nie zdecydują się na takie nowoczesne rozwiązanie? Istnieje inne wyjście – pacjent, który nie aktywuje swojego internetowego konta otrzyma u lekarza wydruk informacyjny. Dzięki niemu także będzie możliwe zrealizowanie recepty w punkcie aptecznym.

Fot. Marek Trybański

System ma przynieść wiele korzyści, choć jak wszystko, e-recepty mają swoje wady i zalety. Pacjent na swoim koncie ma wgląd do tego, jakie leki dotychczas przyjmował a i szansa na jej zgubienie jest bardzo znikoma. Rozwiązanie to może nie do końca spodobać się starszym. Tak jak wspominaliśmy – wyjściem z tej sytuacji będzie wydruk informacyjny, który lekarz musi wydać każdemu, kto o niego poprosi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...