09.12.2019 15:02 0 rp/Airport.gdansk.pl

Cenne obrazy Mariana Mokwy trafiły do Muzeum Narodowego w Gdańsku

Fot. Airport.gdansk.pl

Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło unikatowy zbiór siedmiu obrazów Mariana Mokwy, najwybitniejszego malarza marynistycznego, związanego z Pomorzem. Dzieła znajdowały się dotychczas na wyposażeniu pokoi hotelowych legendarnego Grand Hotelu w Sopocie. Ich sprzedaż została zorganizowana w formie aukcji i była możliwa dzięki wsparciu finansowemu gdańskiego lotniska.

Nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, że tak cenne dzieła nie zostaną na Pomorzu i nie będę prezentowane szerokiej publiczności, dlatego po raz kolejny wsparliśmy finansowo działania Muzeum – mówił po aukcji Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Pod młotek aukcyjny poszło łącznie osiem obrazów w tym m.in.: „Osada rybacka pod Łebą”, „Las pomorski” czy „W Zatoce Puckiej”. Wcześniej jednak zostały one poddane niezbędnym pracom konserwatorskim. Kustoszem zbioru jest Wojciech Zmorzyński, wieloletni kierownik Pracowni Malarstwa i Rysunku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej, autor dwóch dużych wystaw monograficznych Mariana Mokwy: „Marian Mokwa, wierny morzu” (1998) i „Tureckie śluby Mariana Mokwy” (2014), oraz autor towarzyszących im katalogów. Dotychczas w zbiorach Muzeum Narodowego było osiem obrazów Mariana Mokwy, teraz muzeum wzbogaciło się o drugie tyle.

Fot. reprodukcja z katalogu aukcyjnego

Fot. Airport.gdansk.pl

Zakupione dzięki wsparciu finansowemu Portu Lotniczego Gdańsk obrazy jednego z najlepszych polskich marynistów będą prezentowane do 23 lutego 2020 roku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku-Oliwie. Koszt aukcji to ponad 120 tysięcy złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24