08.12.2019 20:02 6 NW/pomorskie.eu

Wróciłeś z emigracji? Możesz liczyć na wsparcie

Źródło: pomorskie.eu

Trwa rekrutacja osób, które wróciły do Polski z zagranicy. Program „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję” ma pomóc osobom, które pracowały poza granicami kraju a teraz wróciły i chcą podnieść swoje kwalifikacje, znaleźć zatrudnienie czy zdobyć ubezpieczenie.

Do programu mogą zgłosić się osoby powyżej 30. roku życia, które pracowały przynajmniej sześć miesięcy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Irlandii, Norwegii, Szwecji, Belgii lub Francji. Polacy najczęściej jako kraj emigracji wybierają Niemcy lub Wielką Brytanię, choć, jak podaje pomorskie.eu, coraz mniej rodaków przebywa na wyspach.

Ci, którzy planują wrócić do kraju bądź już to zrobili często napotykają sporo trudności. Nie łatwe mogą być nie tylko kwestie administracyjne ale także ponowna adaptacja, która może odbijać się na zdrowiu.

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, który realizuje program dla emigrantów przygotował specjalny projekt dla każdego, kto wraca na Pomorze. Takie osoby będą miały szansę wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach i kursach a także skorzystać z doradcy zawodowego czy psychologa. Przewidziane zostały m.in. zwroty kosztów dojazdu, stypendia szkoleniowe czy pomoc w znalezieniu nowej pracy.

Coraz więcej osób po okresie emigracji decyduje się wrócić do kraju, zamieszkać i pracować w Pomorskiem. Nasz program jest świetnym przykładem zaangażowania władz województwa w kwestię budowy regionu przyjaznego do życia i pracy. W ramach projektu uczestnicy nie tylko otrzymają realne wsparcie w adaptacji, ale też ofertę pracy w jednej z branż kluczowych dla rozwoju naszego regionu – mówi *Mieczysław Struk**, marszałek województwa pomorskiego.

Z projektu skorzystają też pracodawcy, którym szczególnie zależy na kwalifikowanych i doświadczonych pracownikach. Dzięki pomorskiemu programowi właściciele firm będą miały szansę na zdobycie kadr z wieloletnim, zagranicznym doświadczeniem.

Więcej o programie można przeczytać na stronie Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję.

Źródło: pomorskie.eu


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24