06.12.2019 08:58 4 mike/GDDKiA

'Korytarz życia' i jazda 'na suwak' już obowiązkowe

Fot. Nadmorski24.pl/archiwum

To już nie dobra wola, lecz obowiązek. Do piątku (6 grudnia) wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, które obliguje kierowców do tworzenia tzw. korytarzy życia i jazdy „na suwak”. Kierujący, którzy nie będą się stosować do nowo wprowadzonych przepisów, muszą się liczyć nie tylko z pouczeniami ze strony mundurowych, ale i z możliwością otrzymania mandatu.

Choć w polskiej polityce trudno mówić o jednomyślności, akurat w tym przypadku posłowie na Sejm RP byli niezwykle zgodni. Nowelizację nowych przepisów ws. jazdy „na suwak” i tworzenia korytarzy życia poparło 415 parlamentarzystów, przy zaledwie sześciu głosach sprzeciwu i dwóch wstrzymujący się. Kierowcom nie pozostaje zatem nic innego, jak dostosować się do obowiązujących już przepisów, zwłaszcza że nie zawsze będą mogli liczyć na pobłażliwość mundurowych.

Fot. Nadmorski24.pl/archiwum

Szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego ma obowiązek formowania przejazdu dla służb ratowniczych. W sytuacji, gdy o życiu i zdrowiu decydują minuty, nie powinno być mowy o blokowaniu drogi pojazdom uprzywilejowanym. Zresztą nie wymaga to wielkiej kalkulacji czy szczególnych umiejętności.

Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym – podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Z kolei jazda „na suwak” może przyczynić się do upłynnienia ruchu, z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Kierowca, który znajduje się na pasie pobocznym, powinien dojechać do jego końca, nie wcześniej, a następnie oczekiwać, aż zostanie wpuszczony na główny pas ruchu. Natomiast poruszający się główny pasem mają obowiązek wpuszczenia jednego pojazdu z pasa pobocznego.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Celowe tamowanie ruchu może być kosztowne. Jeśli chodzi o zablokowanie przejazdu pojazdom służb ratowniczych, można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Z pełną treścią znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym można zapoznać się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24