29.11.2019 11:40 0 rp/TTM

Zmierzyli się ze współczesnymi uzależnieniami

Fot. Monika Wejer/TTM

Podczas wojewódzkiego finału konkursu platyczno-fotograficzno-filmowego „Uzależnienia XXI wieku” uczestnicy stanęli twarzą w twarz z problemami dzisiejszej młodzieży, takimi jak fonoholizm czy infoholizm.

Siódma edycja konkursu pokazała, że chętnych na wyrażanie swojego sprzeciwu względem uzależnień nie brakuje. Młodzież z niezwykłą dojrzałością podeszła do tematów, z którymi boryka się na co dzień.

Nie mówimy dziś o takich uzależnieniach, jak te od papierosów czy narkotyków, ale skupiamy się na tych, które są mniej znane, a równie niebezpieczne – podkreśla Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski. – Problemy z mediami społecznościowymi czy komunikatorami znacząco dezorganizują nam życie. Chcemy uświadamiać, że niezwykle łatwo poddać się tym nowościom.

W taki sposób można łatwo popaść w fonoholizm, infoholiozm czy zakupoholizm. Z wyjątkiem poważnego tematu, ważne było artystyczne podejście – tutaj poprzeczka była wysoko postawiona.

To już nie konkurs na plakat, tutaj trzeba przemyślanego projektu, oryginalnego podejścia i kreatywności – podkreśla Mariola Błaszczuk, wicedyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie. – Co roku tematyka jest adekwatna do tego, co dzieje się wokół nas.

Wśród laureatów konkurs pojawili się uczniowie, którzy tematy związane ze smartfonami wzięli na poważnie a ich prace jedynie to pokazały.

Przygotowałam pracę plastyczną o tematyce uzależnienia od telefonów – mówiła Vanessa Wicher, uczennica liceum w Kościerzynie. – Moja praca przedstawiała dziewczynę, która pod wpływem rozładowanego telefonu, braku dostępu do informacji i przyjaciół, popełniła samobójstwo.

Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM Fot. Monika Wejer/TTM

Wojewódzki finał odbył się w I LO im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...