21.11.2019 13:00 9 mike

Wciąż nie wiadomo, kto zabił żubra pod Słupskiem. Myśliwi wyznaczyli nagrodę

Fot. archiwum

Trwa śledztwo ws. zastrzelenia żubra w okolicach Dąbrówna (gm. Potęgowo). Postępowanie prowadzi Komenda Miejska Policji w Słupsku i miejscowa prokuratura. Tymczasem myśliwi skupieni w Kole Łowieckim Gwardia wyznaczyli nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych dla osoby, która przyczyni się do ujęcia sprawcy tego czynu.

Przypomnijmy – w minioną niedzielę (17 listopada) przypadkowi spacerowicze dokonali makabrycznego odkrycia w pobliżu Dąbrówna. Na terenie leśnym znaleziono ciało żubra z odciętą głową. Jak ustalili śledczy z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, zwierzę zostało zastrzelone, najprawdopodobniej z broni myśliwskiej.

Sami myśliwi zapewniają, że zależy im na jak najszybszym znalezieniu winnego popełnienia tego przestępstwa. Jak informuje Urząd Gminy Potęgowo, Koło Łowieckie Gwardia w Słupsku z siedzibą w Łupawie wyznaczyło nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych dla osoby, która przyczyni się do wskazania sprawcy tego bestialskiego czynu.

Osoby, które mają informacje w tej sprawie, mogą skontaktować się telefonicznie ze słupską komendą policji pod numerem 59 848 01 00. Można też napisać maila na adres: [email protected]

Ponieważ obecność żubrów na tym terenie należy do rzadkości, nie można wykluczyć, że był to ten sam osobnik, który wcześniej pojawiał się na Nordzie, m.in. w sierpniu br. Wcześniej zwierzę odwiedzało też Nordę w 2018 roku.

Żubr jest gatunkiem ściśle chronionym, co reguluje Ustawa o Ochronie Przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. nr 92, poz. 880). Na podstawie tej ustawy Minister Środowiska wydał Rozporządzenie z dnia 6 października 2014 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. RP, poz. 1348). Odpowiedzialność karną za „zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach” reguluje Kodeks karny, przewidując za to przestępstwo od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24