20.11.2019 13:23 2 mike/KWP Gdańsk

Znalazła prawie 17 tysięcy złotych – przekazała pieniądze policjantom

Fot. Pixabay.com

O wyjątkowym szczęściu może mówić kobieta, która pozostawiła na przystanku tramwajowym w Gdańsku torebkę, a w niej – 17 tysięcy złotych. Inna z pań, która znalazła zgubę, wykazała się wzorową uczciwością i przekazała pieniądze policjantom. Dzięki temu cała gotówka wróciła do prawowitej właścicielki.

Choć tego typu zachowanie powinno być normą, może budzić podziw. We wtorek (19 listopada) około godziny 15:00 na jednym z przystanków tramwajowych w Gdańsku kobieta znalazła torebkę. Okazało się, że wewnątrz, oprócz dokumentów i rzeczy osobistych, było też prawie 17 tysięcy złotych.

Kobieta przekazała policjantom znalezioną rzecz, a funkcjonariusze od razu zaczęli ustalać tożsamość jej właścicielki. Ustalili adres kobiety, którą okazała się mieszkanka Gdańska, i jeszcze tego samego dnia przekazali jej pozostawioną w roztargnieniu na przystanku torebkę z całą zawartością – informują funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Według obowiązujących przepisów, osoba, która znalazła pieniądze, nie staje się ich właścicielem. O ile nie przekażemy ich właścicielowi, możemy się narazić na oskarżenie o przywłaszczenie, czyli przestępstwo z art. 284 k.k., za które grozi do trzech lat więzienia. Może natomiast domagać się od właściciela znaleźnego w wysokości 10% danej kwoty. Takie roszczenie można zgłosić najpóźniej w terminie miesiąca od momentu zwrotu pieniędzy właścicielowi. Jeśli wartość znalezionej rzeczy nie przekracza 100 złotych, w tym gotówki, można ją zachować, bez konieczności zwracania.

Co zrobić, w razie znalezienia rzeczy, której wartość jest wyższa niż 100 złotych? W myśl przepisów ustawy z 20 lutego 2015 roku o rzeczach znalezionych, o znalezieniu trzeba powiadomić właściciela. Najczęściej nie jest to jednak wykonalne. Wówczas, o ile rzecz została znaleziona na terenie prywatnym, trzeba skontaktować się z zarządcą danego obiektu. W przypadku przestrzeni publicznych, trzeba się zgłosić do starostwa powiatowego. Zasady te nie dotyczą m.in. dokumentów (np. dowód osobisty, paszport), broni, amunicji czy materiałów wybuchowych. W takim wypadku o znalezisku należy powiadomić policjantów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24