17.11.2019 08:30 0 Kwt/UM Gdańsk

Gdańsk: Pierwsza w Polsce aplikacja dla osób z problemami

Archiwum Fundacja FOSA

W listopadzie uruchomiono aplikację „Wsparcie w Gdańsku!” na rzecz pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, sfinansowaną ze środków Miasta Gdańska. Mieszkańcy miasta dowiedzą się m.in., gdzie mogą znaleźć wsparcie dla swoich pociech czy w jaki sposób poradzić sobie z brakiem snu.

Pierwsza w Polsce aplikacja wsparcia adresowana jest do wszystkich mieszkańców Gdańska, którzy przeżywają trudności, potrzebują pomocy lub zmagają się z problemami psychicznymi bliskich.

Tworząc aplikację, chcieliśmy odpowiedzieć na potrzeby osób z trudnościami psychicznymi, ale także instytucji. Aplikacja przenosi kilka rzeczy w przestrzeń cyfrową i skraca dostęp do usług wsparcia. Co ważne, ma za zadanie angażować otoczenie społeczne tych osób – mówi Kamil Krajewski, koordynator projektu, psychoterapeuta w Fundacji FOSA. – Zainspirowali nas nasi podopieczni, którzy zmagają się z różnymi problemami. Ponadto zależy nam, żeby z oferowaną pomocą pasować do zmieniającego się świata. Osoby z problemami psychicznymi i ich otoczenie to zwyczajni ludzi. Potrzebują mieć pracę, związek, dom… i przecież jak wszyscy korzystają z telefonów. Dlatego chcieliśmy, żeby mieli w jednym miejscu to, co jest dla nich dostępne w ofercie wsparcia w Gdańsku i coś, co będzie pomagać także poza bezpośrednimi konsultacjami ze specjalistą.

Praca nad aplikacją trwała kilka miesięcy. Co ważne, oprócz wielu istotnych funkcjonalności, jak rezerwacja wizyty czy możliwości sporządzenia notatki dla psychologa, zawiera także formularz ewaluacji, czyli oznaczenia funkcjonalności aplikacji przez użytkowników i wpisania propozycji rozwoju.

Chcemy wiedzieć, co zmienić, co rozwinąć, a co dodać. Bardzo uważnie śledzimy wypełnione ankiety i będziemy rozmawiać z naszymi podopiecznymi fundacji. Chcielibyśmy ją rozwijać i trwają już w tej sprawie rozmowy – opowiada Krajewski.

Aplikacja „Wsparcie w Gdańsku” ma dziewięć funkcji, tj. wyszukiwarkę instytucji na bazie informacji na stronie www.wsparciewgdańsku.pl funkcję „Zaalarmuj sieć wsparcia”, która umożliwia użytkownikowi wysłanie do trzech osób wiadomości SMS z prośbą o wsparcie w imieniu Fundacji FOSA. Dzięki funkcjonalności „Trenuj z FOSĄ”, można skorzystać z siedmiodniowych treningów, m.in. dobrego snu, poprawy kontaktu z dzieckiem, asertywności czy uważności. Użytkownicy aplikacji mogą zapisać się do Newslettera, zarezerwować wizytę u psychologa-konsultanta. Jest też „Telefon do konsultanta”, czyli możliwość telefonicznego kontaktu, a także „Notatka dla twojego psychologa”, kategoria – Wesprzyj Fundację FOSA i formularz ewaluacji aplikacji.

Aplikację można pobrać w sklepie „Google play” na androidzie. Wystarczy wpisać nazwę – Wsparcie w Gdańsku!


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24