09.11.2019 11:00 0 NW

Gdańsk: podpisano umowę w sprawie rozwoju technologii morskich

Źródło: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Rozwój technologii morskich czy ochrona morskiego środowiska to tylko kilka z działań, jakie zawarte zostały w umowie, podpisanej w środę (6 listopada) w Gdańsku. Mowa o porozumieniu, które zawarły Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Polskie Forum Technologii Morskich w sprawie przyszłości branży morskiej.

Współpraca dwóch wyżej wspomnianych instytucji ma na celu wspieranie kompetencji przyszłości i rozwoju technologi morskich. W spotkaniu udział wziął Prorektor ds. kształcenia i dydaktyki dr hab. inż Marek Dzidy, prof. Politechniki Gdańskiej, oraz firmy działające na terenie Strefy i zaproszeni goście.

Polskie Forum Technologi Morskich reprezentował prezes zarządu Jerzy Czuczman, a Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną prezes Przemysław Sztandera i wiceprezes Paweł Lulewicz.

Mam nadzieje, że to porozumienie będzie z korzyścią dla studentów, dla Politechniki Gdańskiej i całej branży morskiej. Pierwszym takim projektem, który w ramach tego porozumienia będziemy realizować to program kształcenia absolwentów i pracowników firm branży morskiej z programowania robotów przemysłowych, wykorzystywanych również w przemyśle morskim. W tym roku otworzyliśmy Centrum Programowania Robotów Przemysłowych z wykorzystaniem prawdziwych robotów przemysłowych, bez których branża nie będzie mogła się rozwijać. Trzeba automatyzować i robotyzować procesy produkcji – podkreśla Przemysław Sztandera.

Przed nami duże wyzwanie ale myślę, że patrzymy w przyszłość z dużą ufnością ale i z nadzieją. – dodaje Jerzy Czuczman.

Zarówno Strefa jak i Forum chcą aktywnie promować kompetencje przyszłości w branży morskiej. W podpisanej umowie uwagę zwrócono szczególnie na takie działania jak:

– promowanie znaczenia kompetencji przyszłości dla rozwoju technologii morskich,

– propagowanie proaktywnych postaw w zakresie rozwoju kompetencji, w tym chroniących środowisko morskie,

– stanowienie głosu doradczego w zakresie kompetencji wymaganych do rozwoju technologii morskich,

– integrowanie i aktywizowanie interesariuszy funkcjonujących w środowisku technologii morskich w zakresie kompetencji przyszłości,

– wspieranie oraz upowszechnianie działalności w zakresie rozwoju kompetencji przyszłości na potrzeby technologii morskich.

Wydarzenie odbyło się w trakcie trwania siódmej edycji Dnia Strefy na Politechnice Gdańskiej. Tego dnia firmy mają okazję, by przedstawić potencjalnym pracownikom oferty praktyk, staży czy pracy. Podczas wydarzenia spotkać można było takie firmy jak Energomontaż Północ Gdynia, HAAD, Crist, Hydromech S.A czy Hydromega. Organizatorem była PSSE, Biuro Karier i Wydział Mechanicznych gdańskiej politechniki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24