07.11.2019 12:25 8 mike

Strażacy-ochotnicy z Kopalina mają nowy, przydatny pojazd

Fot. producenta, źródło: www.kymco.pl

Dotrze tam, gdzie nie dojedzie normalny samochód i wspomoże strażaków-ochotników w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. Mowa o quadzie Kymco MXU 700i IRS EPS, który zakupiła jednostka OSP z Kopalina. Zakup sprzętu o wartości 44 tysięcy złotych był możliwy dzięki dofinansowaniu ze strony spółki PGE EJ 1.

Nabyliśmy quada z pełnymi wyposażeniem. To dobry i wygodny pojazd. Zamierzamy dokupić do niego przyczepkę, do transportowania osób poszkodowanych – mówi Henryk Domaros, prezes OSP Kopalino.

Terenem działania jednostki OSP Kopalino jest teren Kopalina i Lubiatowa, a więc obszar nadmorski. Piaszczyste podłoże sprawia, że wiele pojazdów nie radzi sobie w takich warunkach. Podobnie jest ze strażackim fordem typu SLR z Kopalina.

W tej chwili posiadamy lekki samochód marki Ford, którym ciężko jest poruszać się bez napędu na cztery koła w takim terenie. Quad natomiast dotrze praktycznie wszędzie. Przede wszystkim będzie mógł być wykorzystywany do transportu poszkodowanych osób na plaży – zaznacza Henryk Domaros.

Pojazd ma być też wykorzystywany do poszukiwania osób zaginionych, a takich akcji, zwłaszcza w okresie letnim, nie brakuje. Dzięki swojej zwrotności, dużej mobilności i niewielkiej masie, quady znakomicie sprawdzają się m.in. na terenach leśnych.

Jak podje na swojej stronie internetowej producent, przeprawowy quad 700 – MXU 700i IRS EPS został zaprojektowany i zbudowany w celu zapewnienia wysokich standardów wymaganych przez użytkowników pojazdów ATV. Pojazd napędzany jest silnikiem zasilanym wtryskiem paliwa o pojemności 695 cc, generującym moc 45 KM. Napęd na koła przenoszony jest za pomocą bezstopniowej przekładni CVT, z możliwością wyboru trybu pracy między 2WD a 4WD. Dodatkowo zastosowano blokadę mechanizmu różnicowego. Niezależne zawieszenie charakteryzuje się podwójnymi wahaczami w układzie A-arm z pięciostopniową regulacją napięcia wstępnego sprężyn. MXU 700 jest dostępny z pełnym wyposażeniem dodatkowym, obejmującym dodatkowe siedzisko oraz podesty dla pasażera, wyciągarkę, hak holowniczy, handbary oraz lekkostopowe felgi z oponami Bighorn. Wersja EPS wyposażona jest w wspomaganie kierownicy, które znacząco ułatwia manewrowanie pojazdem w terenie.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24