07.11.2019 15:00 6 Kwt/Gdynia.pl

Gdynia: Łatwa przesiadka z pociągu do 'elektryka'

Fot. Kamil Złoch/Gdynia.pl

W pobliżu dworca PKP Gdynia Główna powstało pięć nowych miejsc parkingowych zarezerwowanych dla pojazdów elektrycznych, działających w ramach carsharingu. W przyszłości w tym miejscu pojawi się też ładowarka. Dzięki temu podróżni mogą w łatwy sposób przesiąść się z pociągu do niskoemisyjnego auta.

Przy gdyńskim dworcu wydzielono pięć miejsc parkingowych, które posłużą wyłącznie pojazdom „na minuty” z napędem elektrycznym. Miasto jako pierwsze w kraju zapewni podróżnym możliwość połączenia kupna biletu kolejowego z rezerwacją samochodu w ramach carsharingu. Funkcjonalność powinna być gotowa i dostępna jeszcze pod koniec listopada tego roku.

Dwa lata temu wyznaczyliśmy sobie jasny kierunek, aby jako miasto wziąć na swoje barki koordynację wszystkich działań na Pomorzu i rozpowszechnić ideę carsharingu. Chociaż usługa jest wciąż nowa, to już dziś dajemy operatorom dodatkowe możliwości, które mają ułatwić wymianę ich floty na pojazdy elektryczne. Korzyści są jednoznaczne – to zarówno wygoda naszych mieszkańców i zwiększona mobilność, ale przede wszystkim dbałość o środowisko. Każde auto działające w ramach carsharingu to zachęta do zrezygnowania z posiadania własnego samochodu, w dodatku na rzecz pojazdów bardziej nowoczesnych i mniej uciążliwych dla najbliższego otoczenia – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom, spełniono jeden z zapisów listu intencyjnego z 2017 roku, mówiącego o wsparciu ze strony samorządów poprzez ustanawianie udogodnień popularyzujących usługi carsharingu. Niewykluczone, że w przyszłości powstaną kolejne miejsca dla „elektryków”.

Fot. Kamil Złoch/Gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24