05.10.2019 16:30 0 NW/UM Rumia

Stacja Kultura flagowym projektem programu 'Infrastruktura bibliotek'

Źródło: UM Rumia

Stacja Kultura została wybrana na gospodarza tegorocznej edycji seminarium "Biblioteka Nova", czyli ogólnopolskiej konferencji skierowanej do bibliotekarzy. Z tej okazji do rumskiej biblioteki zjechali się dyrektorzy z różnych zakątków Polski.

Stacja Kultura jest przykładem perfekcyjnego wykorzystania środków pochodzących z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa "Infrastruktura bibliotek". Właśnie dlatego Instytut Książki zaprosił dyrektorów i kierowników właśnie do rumskiej biblioteki.

Po pięciu latach działania Stacji Kultura okazuje się, że ciągle jesteśmy flagowym projektem programu „Infrastruktura bibliotek”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury. Zostaliśmy wybrani na gospodarza V Konferencji „Biblioteka Nowa”, aby na żywo pokazać dyrektorom z całej Polski wzorcową realizację. Spotkanie stało się również okazją do pokazania, jakie możliwości działania stwarza nowoczesna przestrzeń. Wybór Stacji Kultura to ogromne wyróżnienie, ale też promocja miejsca – powiedziała Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi.

Źródło: UM Rumia

Biblioteka stała się inspiracją, z której przyjeżdżają czerpać bibliotekarze planujący m.in modernizację swoich placówek czytelniczych. Podczas minionego wydarzenia zebrani mieli okazję poznać historię Stacji Kultura oraz bliżej zapoznać się z zakresem działań, jakich się podejmuje. Wzięli także udział w trzech spotkaniach dotyczących tematyki bliskiej każdemu pracownikowi biblioteki: projektowania, aranżacji wnętrz i aromaterapii w pomieszczeniu, czytamy na stronie rumia.eu.

Uczestnicy spotkania usłyszeli nie tylko o historii i etapach powstawania biblioteki. Mogli wysłuchać także wykładu pt. "Biblioteka 2.0 – przestrzeń zaprojektowana dla użytkownika", którą przygotował autor projektu Stacji Kultura Jan Sikora. Ciekawą częścią seminarium były warsztaty o aromaterapii. Katarzyna Stryczniewicz poprowadziła wykład pt. "Zapach biblioteki. Nieoczywisty pomysł na promocję czytelnictwa". Opowiedziała jak zapach wpływa na odbiór przestrzeni i jaki ma wpływ na budowanie nawyku czytania. Nie zabrakło także zajęć praktycznych, podczas których zebrani skomponowali własne zapachy z naturalnych olejków eterycznych.

Źródło: UM Rumia

Podczas drugiego dnia seminarium przybyli udali się na wizyty studyjne do kilku okolicznych bibliotek. Pojechali do Bolszewa, Kartuz, Gdyni i Sopotu. Mieli okazję zobaczyć bibliotekę, która pełni funkcję centrum kultury w Bolszewie, piękną bibliotekę na dworcu PKP w Kartuzach, bardzo przyjazną czytelnikom Bibliotekę Śródmieście i Sopotekę będącą częścią centrum handlowego podaje rumia.eu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...