27.09.2019 09:53 0 mike

Poznaliśmy rozstrzygnięcia rekordowego Budżetu Obywatelskiego w Rumi

Fot. Marek Trybański/TTM

Do wydania było półtora miliona złotych, a do wyboru – 43 projekty. Rekordowa liczba niemal 10 tysięcy mieszkańców Rumi już wskazała swoje preferencje. Podczas czwartkowej (26 września) uroczystej gali poznaliśmy wyniki głosowania.

Głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020 trwało od 9 do 23 września i cieszyło się rekordową popularnością. Na uwagę zasługują zarówno frekwencja, jak i kreatywność mieszkańców Rumi.

W tym roku pobiliśmy kolejne rekordy – liczby złożonych projektów, tych, które przeszły weryfikację komisji konkursowej, oraz osób, które oddały swój głos. Wśród mieszkańców pojawiły się przeróżne pomysły. Są projekty, które się powtarzają, ale i zupełnie nowe – mówi Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi.

Podobnie jak w całej Polsce, dużą popularnością w mieście cieszyły się projekty prospołeczne. Wśród nich jest również projekt doposażenia rumskiej karetki pogotowia, który zdobył najwięcej głosów.

To wysoki standard, do którego dąży również Rumia. Mamy już karetkę i obiekty miejskie wyposażone w defibrylatory, a teraz dojdzie nam urządzenie do kompresji – zaznacza Jolanta Dobrzeniecka, była radna i nauczycielka ze SP nr 1 w Rumi.

Fot. Marek Trybański/TTM

Pozostałe miejsca na rumskim podium zajęły projekty stworzenia skansenu na Górze Markowca oraz program „Aktywni po sześćdziesiątce”.

Zwycięskie projekty w rumskim Budżecie Obywatelskim 2020

  1. Wyposażenie karetki stacjonującej w Rumi w urządzenie do automatycznej kompresji klatki piersiowej „Lucas” – 1868 głosów (PP)

  2. Skansen Fortyfikacji na Górze Markowca – 1595 głosów (PI)

  3. Aktywni po sześćdziesiątce – 1075 głosów (PP)

  4. Inteligentny system aktywnych przejść dla pieszych w najbliższym otoczeniu SP nr 6, na ulicach Żwirki i Wigury oraz Ceynowy – 838 głosów (PI)

  5. K.L.A.S.A. – Kształcenie Ludzi Asertywnych, Świadomych i Ambitnych – III edycja – 749 głosów (PP)

  6. Zielona Rumia – 734 głosy (PP)

  7. Błonia Janowskie, na zdrowie – etap I – 724 głosy (PI)

  8. Oświetlenie 15 przejść dla pieszych – 720 głosów (PI)

  9. „Świadkowie historii” – drugi sezon serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi” – 670 głosów (PP)

  10. Sterylizacje i kastracje zwierząt właścicielskich – 582 głosy (PP)

  11. Przez ruch do zdrowia „Od juniora do seniora” – 406 (PP)

  12. Plac do ćwiczeń gimnastycznych i siłowych (street workout) na Wzgórzu Markowca – 242 głosy (PI)

  13. Ścieżka sensoryczna – wielozmysłowy tor przeszkód – dla oddziałów przedszkolnych i klas I–III SP nr 6 – 74 głosy (PI)

  14. Boisko do gry w bule, czyli bulodrom dla wszystkich mieszkańców przy ulicy Sędzickiego – 45 głosów (PI)

  15. Dla każdego własny kawałek raju – 34 głosy (PP)

PI – projekt inwestycyjny; PP – projekt prospołeczny

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego – ze względu na rosnące ceny robót i materiałów budowlanych – maksymalna wartość projektów inwestycyjnych została zwiększona z 250 do 300 tysięcy złotych. Ponadto w szczególnych przypadkach może zostać wydłużony ostateczny termin realizacji zadań z 12 do 24 miesięcy.

Jak informuje rumski magistrat, od 2015 roku mieszkańcy wybrali do realizacji łącznie 58 projektów prospołecznych i inwestycyjnych.

Rekordową liczbę 1698 głosów zdobył projekt prospołeczny zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2018 – zakup defibrylatorów AED dla pływalni i hali MOSiR. Natomiast edycja 2017 była rekordowa pod względem zainteresowania – wówczas zagłosowało 7370 osób – czytamy na stronie Rumia.eu.

Kto najchętniej głosuje? Ze statystyk wynika, że osoby w wieku 26–49 lat, z przewagą kobiet. Większa liczba głosów (łącznie) oddawana jest na projekty inwestycyjne i takie też częściej są zgłaszane do programu. Wyjątkiem jest edycja 2020, w której zgłoszono więcej koncepcji prospołecznych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...