26.09.2019 14:50 0 rp

Zasadzili dąb pamięci dla Bolesława Formeli

Fot. Marek Trybański/ TTM

Aby upamiętnić historię lokalnego działacza, 24 września w Strzepczu odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą śmierci Bolesława Formeli, podczas których rodzina i przedstawiciele gminy wspólnie posadzili dąb pamięci. Inicjatorami pomysłu byli uczniowie wejherowskiego "Elektryka".

Po uroczystej mszy świętej odbył się przemarsz na cmentarz w Strzepczu, gdzie delegacje złożyły kwiaty na grobie. Następnie uroczystości przeniosły się przed budynek szkoły podstawowej, tam m.in. rodzina i przedstawiciele gminy wspólnie posadzili dąb pamięci dla lokalnego działacza.

Nasz dzisiejszy bohater, śp. poseł Bolesław Formela, poświęcił wszystko, czyli przede wszystkim życie, stracił dom, rodzinę – wyliczała Bogusława Engelbrecht, wójt gminy Linia. – Został obdarty dosłownie ze wszystkiego, dlatego, że walczył o Polskę.

Inicjatorami takiej formy upamiętnienia Bolesława Formeli byli uczniowie wejherowskiego elektryka.

Rodzina jest bardzo zaskoczona, że to właśnie młodzież przyszła z taką propozycją, aby upamiętnić ich członka rodziny, który wiele zdziałał dla naszych terenów – podkreśla Mateusz Syposz, uczeń wejherowskiego "Elektryka".

Syn lokalnego bohatera również pojawił się na uroczystościach w Strzepczu – przez dłuższy czas nie mógł wyjść z podziwu i opanować wzruszenia.

Pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją, że znaleźli się ludzie, którzy postanowili upamiętnić mojego tatę w tak piękny sposób – wspominał Zbigniew Formela, syn Bolesława.

Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM Fot. Marek Trybański/ TTM

Uroczystości zakończyły się akademią przygotowaną przez uczniów szkoły podstawowej w Strzepczu.

Bolesław Formela, ps. Romiński (ur. 1 listopada 1903 w Miłoszewie, zm. 24 września 1944 w Tłuczewie) – oficer rezerwy Wojska Polskiego (porucznik), działacz społeczny na Kaszubach. Był sołtysem (1933), a następnie wójtem gminy Strzepcz (1934). W latach 1935–1938 był posłem na Sejm IV kadencji II RP. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku. Pełnił funkcję komendanta naczelnego Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" w okresie od 7 lipca 1941 do kwietnia 1942. Zmarł na atak serca 22 września 1944 roku. Został pochowany w Tłuczewie, a następnie, po ekshumacji, na cmentarzu w Strzepczu.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...