20.09.2019 10:30 1 mike/Gdansk.pl/Gdynia.pl/Pomorskie.eu/MZK Wejherowo

Już w najbliższy weekend – moc atrakcji dla miłośników ekologii i komunikacji

Fot. Nadmorski24.pl archiwum/Gdynia.pl

Jeśli ktoś jest mocno przywiązany do swoich „czterech kółek”, w najbliższy weekend (21–22 września) będzie mógł się przekonać do komunikacji zbiorowej. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Zrównoważonego Transportu, przygotowano atrakcje dla miłośników ekologii, i nie tylko. Posiadacze samochodów będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów, m.in. pociągami czy autobusami miejskimi.

Zwiedź wejherowską zajezdnię autobusową

Ciekawą inicjatywę przygotował wejherowski MZK. W godzinach 10:00–13:00 wszyscy chętni będą mogli zwiedzić zajezdnię autobusową przy ulicy Tartacznej 2. Na miejsce będzie można dojechać autobusami oznakowanymi jako „MZK”, kursującymi z placu Jakuba Wejhera.

Źródło: MZK Wejherowo

W niedzielę MZK zachęca, by pozostawić swoje samochody na parkingu czy garażu i wybrać się w trasę autobusem.

Samochód zostaw w garażu, a my każdego właściciela lub współwłaściciela samochodu osobowego przewieziemy autobusem naszych linii bez konieczności posiadania biletu, tylko na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego – zachęcają przedstawiciele miejskiego przewoźnika z Wejherowa.

Pociągiem za darmo

Niedziela, czyli Europejski Dzień bez Samochodu może być okazją, by wybrać się na darmową przejażdżkę pociągiem Szybkiej Kolei Miejskiej albo Przewozów Regionalnych.

Fot. Nadmorski24.pl

Wszyscy właściciele i współwłaściciele samochodów będą mogli skorzystać z takiej możliwości, a zamiast biletów, wystarczy okazać dowód rejestracyjny pojazdu. Akcja potrwa do północy na terenie całego województwa.

Ile butelek zmieści się w autobusie?

Na to nietypowe pytanie będzie można uzyskać odpowiedź w sobotę, w godzinach 10:00–14:00, w czasie festynu pod hasłem „Chodź z nami, będziesz EKO”. Impreza odbędzie się na błoniach przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Organizatorzy zaplanowali mnóstwo atrakcji, w tym możliwość przejazdu historycznymi autobusami i tramwajami, pokazy robotów, elektrycznych hulajnóg czy zawody sportowe. Nie zabraknie też wątków typowo ekologicznych. Ciekawie zapowiada się challenge butelkowy – autobus komunikacji miejskiej zostanie zapełniony butelkami, które zebrano w dniach 16–20 września.

Zgniecione butelki zostaną umieszczone w workach i trafią na piknik, gdzie zostanie podjęta próba napełnienia nimi autobusu. Chcemy pokazać uczestnikom imprezy, że opakowań z tworzyw sztucznych jest w naszym otoczeniu zbyt wiele, co powinno zainspirować każdego do rezygnacji z plastiku, zawsze gdy jest to możliwe – wyjaśnia Sebastian Zomowski, dyrektor ZTM w Gdańsku.

Fot. Gdansk.pl

Historyczną linią 101 przez Trójmiasto

Zanim transport publiczny w obrębie Trójmiasta zdominowały pociągi SKM, podróżni przemieszczali się autobusami. Do tych czasów będzie można wrócić za sprawą sobotnich kursów historycznej linii 101.

Przez całą sobotę, 21 września będzie ona kursować pomiędzy dworcem Głównym w Gdyni a stacją SKM Gdańsk Śródmieście. Przejazd oczywiście będzie bezpłatny, a dla pasażerów przygotowano drobne upominki. Linia będzie obsługiwana wspólnie przez GAiT oraz PKM Gdynia najnowszymi przegubowymi autobusami – informuje portal Pomorskie.eu.

Rozkład jazdy tej okolicznościowej linii jest dostępny pod tym linkiem.

Gdynia zaprasza na Dzień Elektromobilności

W sobotę świętowane będzie również 90-lecie gdyńskiej komunikacji miejskiej. W programie m.in. wielka parada autobusów, dzień otwarty zajezdni czy nauka poruszania się pojazdami o napędzie elektrycznym. Na Skwerze Kościuszki, w godzinach 11:00–18:00 będzie można przetestować elektryczne skutery, hulajnogi, trójkołowce czy rowery cargo. To jednak nie wszystko.

Zaprezentowane zostaną też gdyńskie trolejbusy, a w jednym z nich odbędzie się zabawa w escape trolley. Przygotowano również grę miejską. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Jedną z nich będzie np. tor jazdy modelami elektrycznymi. Uczestnicy mogą też skorzystać ze strefy chillout, gdzie znajdą się m.in. foodtracki. By ułatwić dojazd na skwer Kościuszki uruchomiona zostanie bezpłatna linia okolicznościowa 901. Będzie ona kursować od przystanku Dworzec Gł. PKP (pl. Konstytucji) do skweru Kościuszki. Odjazdy zaplanowano od godz. 10.48 do godz. 17.48 w częstotliwości co 30 minut. Linia 901 obsługiwana będzie przez zabytkowy autobus marki Krupp LD 2,5H z 1938 roku – czytamy na stronie Gdynia.pl.

Fot. Gdynia.pl/archiwum

W godzinach 11:00–17:00 będą otwarte gdyńskie zajezdnie autobusowe i trolejbusowe. Na miejsce będzie można dotrzeć bezpłatnymi autobusami i trolejbusami linii:

– 902 – Dworzec Główny PKP (pl. Konstytucji) – Kacze Buki (zajezdnia PKM); linię obsługiwać będą cztery zabytkowe autobusy: Jelcz Mex, Mercedes 0305, Ikarus 260 i Ikarus 280;

– 903 – Dworzec Główny PKP (pl. Konstytucji) – Grabówek SKM (obok zajezdni PKT); linię obsłużą dwa zabytkowe trolejbusy – Skoda 9TR i ZiU-9;

– 905 – Dworzec Główny PKP (pl. Konstytucji) – zajezdnia PKA na Pogórzu Dolnym. Na tej linii pojadą dwa autobusy elektryczne testowane przez PKA.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24