20.09.2019 17:00 0 NW/Urząd Miejski w Gdańsku

Przed nami trzecia odsłona Nocy Świątyń w Gdańsku

Źródło: UM Gdańsk

W sobotę 21 września, w Gdańsku będzie można zwiedzić bezpłatnie dziesięć obiektów, po których zakątkach oprowadzi przewodnik. Mowa o corocznym wydarzeniu, jakim jest Noc Świątyń. Wydarzenie to jest okazją do odwiedzenia m.in świątyń i miejsc modlitwy żydów, chrześcijan, muzłumanów czy buddystów.

Noc Świątyń jest wydarzeniem organizowanym w ramach obchodów Europejskiego Dnia przeciw Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój. W wydarzeniu tym biorą udział kościoły i związki wyznaniowe, które działają na terenie Warszawy, Poznania, Krakowa, Łodzi i Gdańska.

Noc Świątyń w Gdańsku odbędzie się po raz trzeci. Jest to wyjątkowe wydarzenie, przypominające swą formułą popularną Noc Muzeów. Tego dnia będzie można zwiedzić najważniejsze obiekty religijne Gdańska oraz poznać miejsca kultu przedstawicieli różnych wyznań.

Źródło: UM Gdańsk

Wydarzenie to jest dedykowane każdemu, kto chciałby poszerzyć swoje horyzonty, poznać różne religie i wyznania, jak podaje Urząd Miejski w Gdańsku. Tej nocy w świątyniach na odwiedzających oczekiwać będą wyznawcy danych religii, którzy opowiedzą o swojej wierze oraz o ich praktykach duchowych.

Oprócz aspektu duchownego, wydarzenie to ma również charakter edukacyjny. Jego głównym celem jest przedstawienie miasta jako różnorodnego i otwartego na wielokulturowość.

Chcemy, aby Noc Świątyń była okazją do bliższego poznania różnych religii i być może do zmiany myślenia o nich – mówią organizatorzy wydarzenia, ze Stowarzyszenia Warszawa Wielu religii, którzy tworzą je wspólnie z grupą Gdańsk Wielu Religii.

W programie nie zabraknie także atrakcji w postaci koncertów, pokazów filmów czy prezentacji. Organizatorzy zadbali, aby każdy tego dnia znalazł coś dla siebie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, również osoby starsze, rodziny z dziećmi i młodzież. Staramy się, żeby Noc Świątyń była wydarzeniem otwartym i łatwo dostępnym. Dlatego, jeśli tylko pozwoli na to infrastruktura, świątynie będą dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami – dodają organizatorzy.

Miejsca, które w tym roku zostaną otwarte dla odwiedzających to m.in Ewangeliczny Kościół Reformowany w Gdańsku, Gmina Wyznaniowa Żydowska – Nowa Synagoga czy Muzułmańska Gmina Wyznaniowa – Meczet w Gdańsku.

Dokładny rozkład, wraz z godzinami otwarcia, dostępny jest na stronie Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24