15.09.2019 11:00 1 NW/Gdynia.pl

W Gdyni dbają o bezpieczeństwo najmłodszych

Źródło: Gdynia.pl

Prezydent Gdyni powołał specgrupę, która dba o bezpieczeństwo młodych pieszych i rowerzystów. 97 szkół i przedszkoli – w sumie prawie 100 lokalizacji, do których drogę pokonuje w ciągu roku szkolnego prawie 35 tysięcy dzieci. Aby poprawić bezpieczeństwo najmłodszych, do wszystkich gdyńskich placówek mają trafić ankiety, w których poruszone zostaną m.in. kwestie sygnalizatorów świetlnych oraz przejść dla pieszych.

Grupa specjalistów – składająca się z inżynierów ruchu, policjantów i urzędników odpowiedzialnych za inwestycje, edukację i politykę rodzinną – monitoruje na bieżąco bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okolicach szkół i przedszkoli. W newralgicznych miejscach stają wyświetlacze prędkości dla kierowców oraz powstają wyniesione przejścia dla pieszych.

W ramach projektu do wszystkich szkół i przedszkoli trafią ankiety, w których poruszane będą kwestie m.in. sygnalizacji świetlnej, pielęgnacji zieleni czy przejść dla pieszych.

Każda szkoła i każde przedszkole w Gdyni wypełni we wrześniu ankietę, w której wskaże punkty, w jakich należy dokonać zmian, by droga młodych gdynian była bezpieczniejsza. Dzięki tym zakrojonym na bardzo szeroką skalę działaniom, chcemy zrealizować dwa cele. Przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo dzieci, ale też namówić rodziców, by nie odwozili swoich pociech samochodami pod drzwi szkoły – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Ankieta trafić ma do wszystkich placówek w Gdyni. Dyrektorzy wraz z nauczycielami, rodzicami i dziećmi zastanowią się, które miejsca wymagają poprawy. Pod koniec września ich uwagi trafią do wiceprezydenta Marka Łucyka.

Wybierzemy rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w danej sytuacji, i od razu przystępujemy do realizacji. Dzięki tej diagnozie, mamy nadzieję dostrzec miejsca, które umknęły uwadze naszych fachowców i działać także tam, gdzie działanie takie wcale na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste. Wiemy już z doświadczenia, że czasem likwidacja kilku schodków czy nawet odpowiednie przycięcie zieleni, tak by nie zasłaniała widoczności, wystarcza, aby droga małego pieszego lub rowerzysty stała się absolutnie bezpieczna – nagle po takiej drobnej zmianie okazuje się, że kilkudziesięciu rodziców rezygnuje z odwożenia dziecka – zapowiada Marek Łucyk.

Dotychczas uruchomione zostały wyświetlacze prędkości na ulicach: Witomińskiej (przy Zespole Szkół Specjalnych nr 17) i Rdestowej (między Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 3 i Szkołą Podstawową nr 45). W ramach prac specgrupy podjęto decyzję o budowie przejść dla pieszych przez ulice: Bosmańską, Cylkowskiego, Witmomińską, Stolarską, Pelczara i Sucharskiego. Z kolei przy Szkole Podstawowej nr 20 w najbliższych dniach ustawione mają zostać donice z roślinami, aby droga uległa zwężeniu. Dzięki temu kierowcy nie będą łamać zakazu wyprzedzania autobusu zatrzymującego się przy szkole. Skończy się także parkowanie na chodniku, przez co zasłaniane były dzieci przechodzące na drugą stronę drogi. W newralgicznych miejscach powstaną ponadto strefy Tempo 30, które mają uspokoić ruch.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24