04.09.2019 13:20 1 mike/Gdansk.pl

Autonomiczny bus zawiezie gości do gdańskiego ZOO

Fot. Jerzy Pinkas/Gdansk.pl

Już od przyszłego piątku (6 września) w okolicach gdańskiego ZOO będzie można zobaczyć nowoczesny pojazd, który może się poruszać bez udziału kierowcy. Mowa o EZ10 – autonomicznym busie. Jego „oczy” to system czujników i GPS. Nowoczesna konstrukcja będzie przez miesiąc testowana w Gdańsku.

Może dyskutować nad „urodą” EZ10, ale nie ulega wątpliwości, że to bardzo nowoczesny pojazd, który nie potrzebuje kierowcy. Podobne konstrukcje są już używane w niektórych krajach, choć w Polsce nadal należą do rzadkości. Niewykluczone jednak, że niebawem się to zmieni.

Zastanawiamy się, czy tego typu inteligentne pojazdy sprawdziłyby się w systemie transportu publicznego w Gdańsku – mówi Magdalena Szymańska z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Chodzi o uzupełnienie sieci transportu publicznego. Bus mógłby dowozić pasażerów np. do węzłów przesiadkowych w obszarach gorzej skomunikowanych. W ramach projektu mamy okazję dowiedzieć się więcej o tej technologii, oswoić z nią mieszkańców, zapytać, w jakich lokalizacjach widzieliby tego typu połączenia i zaplanować wdrożenie takich rozwiązań w przyszłości – dodaje.

A zatem dla gości gdańskiego ZOO może być to ciekawa, darmowa przejażdżka, natomiast dla władz miasta – wartościowy test. Bus zabierze jednorazowo 12 osób. Będzie kursował przez cały tydzień, przez pięć godzin dziennie, między ulicą Spacerową, parkingiem dla samochodów a bramą ogrodu zoologicznego. Szczegóły rozkładu jazdy zostaną przedstawione podczas piątkowej prezentacji pojazdu.

Aby mieć całkowitą pewność, że pasażerowie EZ10 będą bezpieczni, przejazd będzie nadzorował operator. Nie tylko zareaguje on w razie ewentualnej sytuacji kryzysowej, ale również chętnie odpowie na pytania podróżnych.

Gdańskie testy EZ10 są możliwe, dzięki udziałowi miasta w projekcie Sohjoa Baltic. Oprócz Gdańska, uczestniczą w nim także partnerzy z Finlandii, Estonii, Szwecji, Łotwy, Niemiec, Norwegii i Danii.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24