25.08.2019 10:03 9 Kwt/mat. pras.
Rok 2019 jest rokiem Anny Walentynowicz. Z okazji przypadających w sierpniu 90. urodzin legendarnej suwnicowej otwarto dla zwiedzających przestrzeń budynku 42 A i dostęp do suwnicy, na której pracowała. W przestrzeni budynku 42 A znajduje się również wystawa o życiu Anny Walentynowicz, którą przygotował gdański oddział IPN, liczne publikacje oraz zdjęcia.
– Historia tego miejsca jest jego nieodłącznym elementem – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej. – Największym dziedzictwem tego miejsca, obok budynków i elementów wyposażenia są przede wszystkim historie ludzi: dawnych pracowników stoczni, którzy dokonali rzeczy z pozoru niemożliwej. Anna Walentynowicz stanowi jedną z ikonicznych postaci, nieodłącznie związanych z ruchem Solidarności, stąd uhonorowanie jej i udostępnienie miejsca jej pracy było dla nas czymś oczywistym.
Wystawa stanowi część obchodów roku Anny Walentynowicz, uchwalonego przez Sejm RP. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających codziennie do 31 sierpnia w godzinach od 12:00 do 19:00.
Anna Walentynowicz pracowała w Stoczni Gdańskiej jako spawaczka, a następnie jako suwnicowa od 1950 roku. Była społeczniczką, działaczką opozycyjną, jedną z współzałożycielek Wolnych Związków Zawodowych w 1978 roku. Jej dyscyplinarne zwolnienie z pracy 7 sierpnia 1980 roku wywołało pracownicze protesty, które 14 sierpnia doprowadziły do strajku. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy powołany w czasie strajku sformułował 21 postulatów i otworzył drogę do powstania NSZZ Solidarność. Anna Walentynowicz była wielokrotnie aresztowana za działalność opozycyjną, a w stanie wojennym – internowana. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.
Mat. pras.