17.06.2019 13:10 0 mike

Iluminacja rozświetli 'Dar Pomorza'

Fot. archiwum

Już od 37 lat jest na stałe cumuje przy Skwerze Kościuszki. „Dar Pomorza”, zwany też „Białą Fregatą”, to jeden z najsłynniejszych polskich statków, które obecnie pełnią funkcje muzealne. W poniedziałkowy (17 czerwca) wieczór będzie można obejrzeć żaglowiec w zupełnie nowej odsłonie.

„Dar Pomorza” – statek-muzeum, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – każdego roku odwiedza tysiące turystów. W 2016 roku pokład zabytkowej jednostki zwiedziło niemal 138 tysięcy osób, w rok później – ponad 135 tysięcy. To obowiązkowy punkt na mapie wielu szkolnych wycieczek, choć oczywiście nie tylko. Pokład „Białej Fregaty” gości licznych miłośników morza z wielu krajów świata.

W poniedziałkowy wieczór słynny polskich żaglowiec będzie można podziwiać w wyjątkowej odsłonie.

Razem z naszym partnerem, firmą LBL Sp. z o. o., zamierzamy dziś podświetlić „Białą Fregatę”. Wedle zapewnień wykonawcy, iluminacja powinna być gotowa dzisiaj o godzinie 22:30. Ma ona tymczasowy charakter i stanowi demonstrację możliwości wyeksponowania tego zabytku – informuje Marcin Pawelski z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Na razie akcja iluminacji będzie miała charakter jednorazowy. W podobny sposób na początku czerwca podświetlono statek-muzeum „Sołdek”, który na co dzień można podziwiać na Motławie w historycznym centrum Gdańska. O ile pomysł się sprawdzi, być może podświetlenie żaglowca będzie ponawiane, np. przy okazji dużych miejskich imprez.

Mat. pras.

Mat. pras.

„Dar Pomorza” został zakupiony w 90 lat temu, w 1929 roku, przez społeczeństwo Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Od 1982 roku, zacumowany przy Skwerze Kościuszki, pełni funkcję statku-muzeum. Pod polską banderą jednostka odbyła 102 rejsy szkolne i przepłynęła pół miliona mil morskich, co stanowi odległość równą 25 rejsom dookoła świata. Łącznie na „Darze Pomorza” szkoliło się ponad 13 tysięcy studentów.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24