12.06.2019 10:15 5 mike

Coraz więcej tras rowerowych w gminie Władysławowo

Mat. pras.

Od 2018 roku – w ramach programu „Pomorskie Trasy Rowerowe” – trwa intensywna rozbudowa ścieżek dla rowerzystów w gminie Władysławowo. Cykliści mogą już korzystać z nowych odcinków, które nie tylko są wygodne i funkcjonalne, ale i umożliwiają podziwianie uroków Nordy.

Rowerzyści mogą już korzystać z odcinka ścieżki rowerowej z Władysławowa, od bramy Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, do ulicy Uzdrowiskowej w Jastrzębiej Górze. Trwają prace odbiorowe tego odcinka. Szerokość trasy to dwa metry, a jej długość – ponad sześć kilometrów.

To pierwszy etap w kierunku zachodnim naszej gminy, realizowany w ramach programu tras rowerowych, z oznaczeniem międzynarodowym R10. Jest to oś tej trasy, realizowana przy wykorzystaniu środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020 – wyjaśnia Wiesława Karczewska, kierownik Referatu Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego we Władysławowie.

Wartość inwestycji to około siedem milionów złotych, z czego kwota dofinansowania oscyluje w granicach sześciu milionów złotych. Ścieżka rowerowa przebiega wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 215.

Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras.

Na etapie wykonywania robót zadbano o zachowanie ciągłości całej trasy rowerowej, aby zapewnić możliwość komfortowego przejazdu dla cyklistów i płynności ruchu. W tym przypadku ważne było, by trasa nie urywała się przy wjazdach na posesje. Jednocześnie, na terenach zabudowanych, czyli w Chłapowie i Jastrzębiej Górze, powstały równolegle chodniki dla pieszych.

Wielka prośba do pieszych, aby korzystali z chodników, a nie dróg rowerowych. Wielokrotnie obserwujemy, że piesi korzystają ze ścieżek rowerowych, które przecież są dedykowane rowerzystom. W sytuacji, gdy obok przebiega chodnik, jest to absolutnie nieuzasadnione – podkreśla Wiesława Karczewska.

Przypomnijmy, że w pozostałej części gminy Władysławowo, na przełomie lat 2018/2019, uzupełniono również odcinek ścieżki rowerowej w samym Władysławowie, między ulicami Błękitnej Armii i Świerkową. To nieduży fragment, ale bardzo znaczący w zapewnieniu ścieżki rowerowej. Z tego odcinka również mogą już korzystać rowerzyści.

Trwają także prace wykończeniowe i procedury odbiorowe drogi rowerowej w miejscowości Chałupy. Do tej pory funkcjonowała ścieżka rowerowa wzdłuż Zatoki Puckiej. Trasy rowerowej nie udało się zrealizować przy drodze wojewódzkiej, w ramach jej przebudowy. Udało się nam uzupełnić brakujący odcinek, dodatkowo kierując ruch rowerowy nad zatokę. Mamy więc dodatkowe walory przyrodnicze. Ścieżka przebiega od granicy gminy Jastarnia do granicy z gminą Puck, następnie przez Władysławowo można dojechać do Jastrzębiej Góry – zaznacza Wiesława Karczewska.

To nie koniec inwestycji w infrastrukturę rowerową w gminie Władysławowo. Plany obejmują połączenie z gminą Krokowa.

W najbliższym czasie planujemy ogłoszenie kolejnego postępowania przetargowego na odcinek ścieżki rowerowej w miejscowości Jastrzębia Góra, do ulicy Żarnowcowej. Taki jest plan na 2019, może jeszcze 2020 rok. Dalej droga ma prowadzić do Ostrowa, wzdłuż rzeki Czarna Wda, do drogi wojewódzkiej nr 215 i gminy Krokowa – podsumowuje Wiesława Karczewska.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24