03.06.2019 09:45 0 mike/Gdansk.pl/Pomorskie.eu

Już jutro główny punkt obchodów Święta Wolności i Solidarności

Fot. Dariusz Kula/Gdansk.pl

We wtorek 4 czerwca, dokładnie w 30. rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do polskiego parlamentu, odbędzie się kulminacja obchodów Święta Wolności i Solidarności. Na ten dzień zaplanowano liczne imprezy w Gdańsku, a także główny koncert na Placu Zebrań Ludowych.

Rocznicowe obchody 4 czerwca 1989 roku trwają już od soboty (1 czerwca). Centrum Gdańska zostało podzielone na poszczególne strefy tematyczne: Strefę Muzyczną, Kultury, ECS, Skwer Świętopełka, Czytelnię Wolności, Strefę Delegatów, Okrągły Stół oraz Międzynarodowe Forum Obywatelskiego. Trwają imprezy dla starszych i młodszych, projekcje filmów i różnorodne warsztaty.

Główne obchody w Gdańsku odbędą się we wtorek (4 czerwca). W samo południe – podobnie jak w wielu innych miastach w całej Polsce – zostanie odśpiewany hymn narodowy. Mieszkańcy Gdańska i zaproszeni goście będą mogli podpisać Deklarację Wolności i Solidarności. O godzinie 17:30 na Długim Targu zostanie wykonane wielkie Rodzinne Zdjęcie Polaków z Lechem Wałęsą, Donaldem Tuskiem i Aleksandrą Dulkiewicz.

O godzinie 20:00 na Placu Zebrań Ludowych rozpocznie się około trzygodzinne widowisko multimedialne „30 lat wolności”, zorganizowane we współpracy z jedną ze stacji telewizyjnych.

Udało nam się do tego koncertu zaprosić 10 zespołów muzycznych, 15. solistów, chór, aktorów… W sumie na scenie pojawi się około stu artystów – zapowiada Bolesław Pawlica, scenarzysta i reżyser widowiska.

Koncert podzielono na trzy części: „Było”, „Jest” i „Będzie”. Pierwsza część ma się odnosić do przełomowych wydarzeń z lat 80. XX wieku.

Zaczniemy od wydarzeń w Stoczni Gdańskiej i poprzez muzyków, których zaprosiliśmy, opowiemy o ostatniej dekadzie komuny. Wystąpią tu takie zespoły, jak: Perfect, Dżem, Oddział Zamknięty, Lady Pank, Mr. Zoob, Krystyna Prońko czy Maciej Maleńczuk – wymienia Pawica. – Cały koncert został tak ułożony, aby byli w nim artyści starszego pokolenia, średniego i najmłodszego – dodaje.

W dwóch kolejnych częściach wystąpią m.in.: Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar (wokalista grupy Dżem), Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Piotr Cugowski, Igor Herbut, Michał Szpak czy Happysad. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Ze szczegółowym programem gdańskich uroczystości można się zapoznać na tej stronie. O obchodach 4 czerwca w Wejherowie i powiecie wejherowskim pisaliśmy tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24