13.04.2019 09:02 0 Kwt

Mieszkańcy Helu świętują Dzień Ziemi

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Dzień Ziemi corocznie obchodzony jest 22 kwietnia. Tego dnia na całym świecie organizowane są działania, których celem jest wsparcie ochrony środowiska. Tradycja ta została zapoczątkowana w 1970 roku. Mieszkańcy Helu postanowili uczcić ten dzień nieco wcześniej, bo 13 kwietnia. Hasłem kampanii Dnia Ziemi w tym roku jest ochrona zagrożonych gatunków.

W tym roku mieszkańcy Helu postanowili kolejny raz uczcić ten wyjątkowy dzień. W tym roku Stowarzyszenie Alternatywny Cypel zaprasza na spacer przyrodniczy oraz ognisko z wegańskim poczęstunkiem.

Osoby chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu mogą stawić się w siedzibie Stowarzyszenia Alternatywny Cypel (ul. Kuracyjna 26, Hel, Cypel Hostel). O godzinie 14:00 odbędzie się spacer przyrodniczy, w trakcie którego mieszkańcy Helu będą mogli poznawać lokalną przyrodę i przy okazji przyłączyć się do akcji sprzątania ziemi. Dwie godziny później zaplanowano wspólne ognisko z wegańskim poczęstunkiem. W tym czasie będzie można porozmawiać o zagrożonych gatunkach zwierząt.

Geneza uroczystości sięga 1969 roku, kiedy to podczas konferencji UNESCO w San Francisco, John McConnell, działacz na rzecz pokoju, zaproponował specjalny dzień, w którym ludzie docenią Matkę Naturę. Aktywista wskazał pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca. Data została usankcjonowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest co roku upamiętniana w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Jednak to inne wydarzenie stało się rzeczywistym przyczynkiem do działań na rzecz ziemskiego globu. Miesiąc po marcowym terminie Senator Gaylord Nelson ze Stanów Zjednoczonych ustanowił 22 kwietnia specjalnym Dniem Ziemi.

Święto zostało rozpropagowane dzięki Denisowi Hayes, który w 1990 roku nadał mu wymiar międzynarodowy i zmobilizował niemal 200 milionów ludzi w 141 krajach do obchodzenia tego wydarzenia oraz wzmożenia wysiłków na rzecz recyclingu.

W Polsce po raz pierwszy zaczęto obchodzić Dzień Ziemi właśnie 22 kwietnia 1990 roku, dzięki wysiłkom posła z Katowic, Jana Rzymełki. Obchodom w Warszawie towarzyszyły specjalne spotkania i wykłady, dyskusje z licznym udziałem polityków oraz działaczy ekologicznych, a także różnorodne zajęcia, zabawy plastyczne dla dzieci oraz koncerty. Od tego czasu Dzień Ziemi obchodzony jest w Polsce co roku.

mat.pras


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24