10.04.2019 08:12 14 mike

Rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne, choć trwa strajk nauczycieli

Fot. Magda Hertha/TTM

Egzaminy gimnazjalne z 2019 roku przejdą do historii, przede wszystkim ze względu na fakt, że są organizowane po raz ostatni, po reformie oświatowej, która przywróciła ośmioletnią szkołę podstawową. Jednak wobec strajku nauczycieli pojawiły się wątpliwości, czy ich sprawne przeprowadzenie będzie w ogóle możliwe.


Aktualizacja, godz. 12:00

We wszystkich pięciu wejherowskich szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto, odbył się dziś egzamin gimnazjalny.

Do testu z części humanistycznej przystąpiło 487 z 489 uprawnionych gimnazjalistów. Dwoje uczniów nie pisało testu z powodu choroby, jedna osoba pisała egzamin w szpitalu. Jutro uczniowie trzecich klas gimnazjów przystąpią do egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Wszystkim gimnazjalistom życzymy powodzenia i osiągnięcia jak najlepszych wyników - czytamy na stronie urzędu miasta.


Aktualizacja, godz. 9:45

Nauczyciele porozumieli się z dyrekcją i ostatecznie do strajku okupacyjnego nie doszło – relacjonuje sytuację w Żelistrzewie Mieszko Weltrowski z Twojej Telewizji Morskiej. – Pedagodzy, którzy weszli w skład komisji egzaminacyjnej, to m.in. przedstawiciele puckiego starostwa. Udało się więc zapełnić listę opiekunów. Uczniowie stawili się w dobrych humorach o godzinie 8:00 i o godzinie 9:00 przystąpili do egzaminu przy 100-procentowej frekwencji – dodaje.

W Kosakowie ruszył egzamin gimnazjalny. Sami uczniowie podkreślają, że to duża ulga, bo jeszcze wczoraj o godzinie 17:30 realne było odwołanie egzaminu. Dyrektor placówki zapowiedział, że jutro również normalnie odbędzie się egzamin, a obecnie kompletuje specjalistów do piątkowego egzaminu. Z informacji, które otrzymaliśmy, wiadomo, że egzamin normalnie odbywa się też w wejherowskiej "Dziewiątce" – relacjonuje Magda Hertha z TTM.


Aktualizacja, godz. 9:05

Egzamin w Kosakowie przebiega bez zakłóceń. Jeszcze wczoraj istniało ryzyko, że nie uda się zgromadzić potrzebnej liczby nauczycieli do przeprowadzenia sprawdzianu. Wiadomo jednak, że się udało i uczniowie chwycili już za długopisy i sprawdzają swoją wiedzę.

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Poniżej zdjęcia z ze szkoły w Żelistrzewie:

Fot. Mieszko Weltrowski/TTM

Fot. Mieszko Weltrowski/TTM

Fot. Mieszko Weltrowski/TTM


Aktualizacja, godz. 8:25

Mimo wcześniejszego zagrożenia strajkiem okupacyjnym, egzamin gimnazjalny odbędzie się normalnie w szkole w Żelistrzewie.

Fot. TTM

Fot. Mieszko Weltrowski/TTM

Nauczyciele strajkują w całej Polsce już trzeci dzień. Wczorajsze (9 kwietnia) spotkanie przedstawicieli central związkowych z wicepremier Beatą Szydło ponownie nie przyniosło wyczekiwanego porozumienia. Jeszcze wczoraj dyrektorzy większości szkół zapewniali, że egzaminy będą przeprowadzone zgodnie z założonym harmonogramem. I wiele wskazuje, że tak się właśnie stanie, mimo trwającej akcji protestacyjnej.

Część nauczycieli zadecydowała o złagodzeniu protestu na czas egzaminów. Tak było m.in. w SZS w Gniewinie.

W trosce o dobro i przyszłość naszych uczniów oraz w zgodzie z misją pedagogiczną, wychodząc jednocześnie naprzeciw oczekiwaniom Rodziców, a także naszego lokalnego środowiska, zawiadamiamy Państwa i Was, Drodzy Gimnazjaliści i Ósmoklasiści, że część nauczycieli zawiesza strajk na czas egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty w dniach 10–12 kwietnia i 15–17 kwietnia. Zatem egzaminy odbędą się zgodnie z terminem i procedurami – poinformowali nauczyciele z Gniewina.

Do godzin wieczornych ważyły się losy przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych w Gdańsku, w Zespołach Szkół Ogólnokształcących nr 7 i 8 oraz Szkole Podstawowej nr 72. Ostatecznie udało się jednak skompletować komisje we wspomnianych placówkach. Podobnie jest w Gdyni i Sopocie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24