08.04.2019 18:30 2 raz

Popili alkohol i wsiedli ‘za kółko’ lub na siodełko

Fot. KPP Puck

Niestety, część kierowców po weekendowych zabawach postanowiła wsiąść za kierownicę i prowadzić samochody i inne pojazdy pod wpływem alkoholu. Czterech z nich nie uniknęło kary, ale na szczęście nie doprowadzili do żadnego wypadku.

W weekend (5-7 kwietnia) policjanci z Pucka zatrzymali cztery nietrzeźwych kierujących. Wśród nich znaleźli się dwaj rowerzyści.

W piątek (5 kwietnia) mundurowi zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. U pierwszego 57-latka jadącego w Mechelinkach na rowerze, badanie wykazało w organizmie ponad 2 promile.

Podczas kolejnej kontroli drogowej w czasie legitymowania przez funkcjonariuszy od mężczyzny wyczuwalny był alkohol – relacjonuje sierż. Ewa Bresińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pucku. - Badanie alko-testem wykazało, że obywatel Mołdawii miał ponad promil alkoholu w organizmie. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy, a auto trafiło na parking policyjny. Mężczyzna został zatrzymany.

Kolejna interwencja miała miejsce następnego dnia (6 kwietnia) w Lubkowie. Policjanci drogówki skontrolowali 40-letniego kierowcę Toyoty, u którego badanie alko-testem wykazało prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Mieszkańcowi Rumii zatrzymano uprawnienia do kierowania oraz osadzono go w puckiej komendzie – dodaje policjantka.

Natomiast w niedzielne (7 kwietnia) popołudnie w Karwieńskich Błotach pucka drogówka zatrzymała do kontroli drogowej kolejnego nietrzeźwego rowerzystę.

Mężczyzna został poddany badaniu alko-testem na zawartość alkoholu z wynikiem ponad 2 promile. Rowerzyście zabroniono dalszej jazdy rowerem – poinformowała sierż. Bresińska.

Puccy policjanci przypominają, że policjant po zatrzymaniu rowerzysty w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi), jeżeli stwierdzi, że kierujący stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym, może skierować sprawę do sądu. Z kolei sąd może wymierzyć karę grzywny do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę aresztu do 14 dni. Natomiast wobec rowerzysty, który znajduje się w stanie nietrzeźwości (przekracza 0,5 ‰ promila alkoholu we krwi) sąd może wymierzyć karę grzywny do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę więzienia do 30 dni.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara więzienia do lat 2.

Policjanci przestrzegają, żeby nie wsiadać za kółko po użyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Nie dość, że jest to prawnie zabronione, to ponadto nietrzeźwy kierujący stanowi śmiertelne zagrożenie dla innych uczestników ruchu – apeluje przedstawicielka puckich stróżów prawa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24