17.03.2019 09:02 0 Kwt/mat. pras.

Powstało wyjątkowe opracowanie archeologiczne o Rzucewie

Mat. pras.

Rzucewo jest bardzo ważnym punktem na mapie archeologicznej Pomorza. Cały czas brakowało całościowego opracowania przeprowadzonych badań archeologicznych. Zmieniło się to dopiero teraz dzięki Muzeum Archeologicznemu w Gdańsku, które wydało książkę pod tytułem „Zespół osadniczy z epoki kamienia.

Badania dotyczące Rzucewa w epoce kamienia były prowadzone od 1894 roku. Przez cały ten czas nie doczekały się jednak całościowego opracowania naukowego.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku podjęło się tego trudnego zadania, powołując zespół najlepszych specjalistów w dziedzinie archeologii, antropologii, archeobotaniki, archeozoologii i paleoekologii z instytucji naukowych z Polski i zagranicy – mówi Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. – Zawarte w niniejszym tomie artykuły prezentują wiele nieznanych dotąd odkryć, unikatowych w skali europejskiej – dodaje.

Rzucewo pod względem archeologicznym jest wyjątkowe, gdyż nieczęsto się zdarza, aby na jednym stanowisku archeologicznym z epoki kamienia odkryć kilka poziomów osadniczych pochodzących z różnych faz epoki.

Mam nadzieję, że przygotowana publikacja będzie istotnym wkładem w badania nad rozwojem kulturowym i gospodarczym w strefie przybrzeżnej Pomorza Wschodniego oraz w dalszej perspektywie – całego basenu południowego Bałtyku – mówi Danuta Król, redaktor książki, starszy kustosz Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. – Liczę, że następne lata przyniosą dalsze opracowania tego stanowiska, wsparte nowymi metodami badawczymi, takimi jak badania zawartości naczyń glinianych czy ludzkiego DNA w znalezionych szczątkach – zaznacza.

Książka wypełnia istniejącą lukę badawczą, ale nie wyczerpuje problematyki „rzucewskiej”, co za tym idzie – można ją traktować także jako wprowadzenie do serii publikacyjnej.

W piątek 22 marca 2019 roku o godzinie 12:00 w Domu Przyrodników przy ulicy Mariackiej 25/26 w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa połączona z promocją książki „Zespół osadniczy z epoki kamienia – Rzucewo, Gmina Puck, stanowisko 1” (pod red. Danuty Król, wyd. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ISBN 978-83-85824-94-7). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a w czasie jego trwania będzie można zakupić nową publikację. Dla pasjonatów Rzucewa i jego historii książka będzie także dostępna w sklepiku Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i za pośrednictwem sklepu internetowego.

Przypomnijmy, że w 1930 roku ukazały się wstępne opracowania materiałów z Rzucewa autorstwa Józefa Kostrzewskiego. Wynikało z nich, że znaleziska z Rzucewa oraz z pokrewnych osad nadmorskich na Pomorzu i w Prusach Wschodnich reprezentują odrębną kulturę, którą nazwano "rzucewską". Kultura ta przypada na IV okres młodszej epoki kamienia. W ciągu wielu tysięcy lat brzeg Zatoki Puckiej ulegał znacznym zmianom. Około 7500–6500 lat temu na obszarze dzisiejszej zatoki znajdowały się jeziora. W ciągu kolejnych lat brzeg zatoki znajdował się bliżej zakładanych osad, a powodem był podnoszący się poziom morza. Na tym terenie znaleziono ślady codziennego życia mieszkańców, na przykład miejsca oprawiania ryb, takich jak: dorsze, flądry, śledzie, alosę, szczupaka, płoć, leszcza, węgorza i jesiotra. Podstawowym surowcem służącym do wyrobu drobnych narzędzi i broni był krzemień. W tym czasie polowano także na foki, które przynoszono do osady w całości. Foki dostarczały tłuszczu, mięsa i skór na ubrania.

Mat. pras.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...