12.02.2019 12:05 7 PM/Karina Labuda

Szkoły w Sławoszynie i Lubocinie do przekształcenia

Fot. Marek Trybański/TTM

Rodzice uczniów ze szkół w Sławoszynie i Lubocinie protestowali na piątkowej nadzwyczajnej sesji w Krokowej przeciwko przekształceniu placówek. Mimo ich sprzeciwu, radni przyjęli uchwały i podjęli decyzję dotyczące reorganizacji obydwu szkół.

Sala obrad gminy Krokowa zamieniła się w miejsce protestu. Rodzice sprzeciwiali się planowanym przekształceniom, w wyniku których do szkół w Sławoszynie i Lubocinie uczęszczaliby uczniowie klas 0–4, a klasy 5–8 mieściłyby się w budynku szkoły podstawowej w Krokowej.

W małych szkołach, gdzie jest setka uczniów, pracownicy oświaty o wiele szybciej dotrą do problemów dzieci niż w szkole, która liczy 600 czy 700 uczniów. Mamy pozytywną opinię kuratorium, która jest jednogłośna, że nasza szkoła jest dobrą szkołą, nasze dzieci czują się tam dobrze – mówi Leszek Białk, rodzic jednego z uczniów szkoły w Lubocinie.

Gmina chce przekształcić placówki głównie ze względu na problemy związane z ich infrastrukturą. Obecnie rozbudowa szkół, która poprawiłaby panujące tam warunki, nie jest możliwa.

W szkole w Lubocinie jest tylko niecałe siedmioro dzieci na oddział, a w szkole w Sławoszynie jest 11 dzieci na oddział. Szkoła w Sławoszynie ma dodatkowy problem, bo nie ma fizycznie miejsca gdzie od 1 września posadzić klasę ósmą. Musimy prowadzić rygorystyczną gospodarkę budżetową i nie stać nas na kolejne inwestycje w oświacie – wyjaśnia Adam Śliwicki, wójt gminy Krokowa.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Mimo sprzeciwu rodziców, radni przyjęli uchwały dotyczące obniżenia poziomu organizacyjnego szkół. Następnym krokiem związanym z przyjętymi uchwałami będzie wysłanie informacji o planowanej zmianie do rodziców oraz konsultacje społeczne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24