13.01.2019 15:30 1 raz

Niemal jedna piąta uczniów nosi zbyt ciężkie tornistry

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Bóle pleców, zmniejszenie pojemności płuc, skrzywienia kręgosłupa. To tylko niektóre efekty noszenia przez dzieci i młodzież zbyt ciężkich tornistrów. Wspomniane dolegliwości grożą co piątemu uczniowi z Pomorza.

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, waga tornistra nie powinna przekraczać 10–15 procent masy ciała ucznia. Nadmierne obciążenie tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, wpływa na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała, a w efekcie – skrzywieniom kręgosłupa.

Dlatego w październiku 2018 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła na terenie województwa pomorskiego ocenę obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Jak podali przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, oceną objęto uczniów z 36 szkół podstawowych funkcjonujących w miastach i na wsiach województwa pomorskiego. Ogółem przebadano 10 316 uczniów, tj. 51,5 procent uczniów uczęszczających do tych szkół.

Z przeprowadzonych badań wynika, że spośród przebadanych uczniów szkół podstawowych u 1779 stwierdzono przekroczenie ciężaru tornistrów/plecaków powyżej 15 procent masy ciała, co stanowi 17,2 procent badanych – podali inspektorzy. – Odsetek uczniów noszących zbyt ciężkie tornistry/plecaki w szkołach podstawowych przedstawia się następująco: w szkołach miejskich – 16,9 procent, a w szkołach wiejskich – 17,6 procent.

Na przekroczenie wagi tornistrów uczniów mają wpływ takie czynniki, jak: obciążenie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów, które nie były ujęte w programie nauczania w danym dniu; noszenie dodatkowych słowników i książek; przynoszenie przedmiotów niezwiązanych bezpośrednio z programem nauczania, takich jak: pamiętniki, albumy, zabawki, butelki z napojami; rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister lub plecak (waga pustego tornistra waha się od 0,5 kg do 2 kg); oraz niewystarczający nadzór opiekunów (rodziców, nauczycieli) nad zawartością tornistrów.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, szkoła powinna umożliwić uczniom pozostawienie części własnych podręczników i przyborów w placówce – podkreślają przedstawiciele pomorskiego sanepidu. – Podczas prowadzonej oceny brano również pod uwagę powyższy aspekt. Wszystkie szkoły, w których prowadzono ocenę, zapewniły uczniom możliwość pozostawiania podręczników i przyborów w formie wyznaczonych miejsc w salach zajęć (14), indywidualnych szafek uczniowskich (21) lub szafek współdzielonych z innymi uczniami (1).


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.